Americký generál: Češi dělají super džob

rst, ČTK
23. 1. 2007 19:57
Praha - Nejvyšší velitel mnohonárodních sil v Afghánistánu Karl Eikenberry dnes v Praze ocenil vyslání české vojenské polní nemocnice do Kábulu.

Americký generál, který v Praze obdržel nejvyšší vojenský řád Záslužný kříž ministryně obrany, na české vojáky pěl samou chválu a označoval jejich práci za "vynikající" nebo "perfektní či "super".

Eikenberry také uvedl, že hon na vůdce Talibanu v Afghánistánu neustále pokračuje. A to i přesto, že nedávno chycený tiskový mluvčí tohoto hnutí uvedl, že mulla Muhammad Umar a další vysocí představitelé svrženého islamistického hnutí se nachází v Pákistánu pod ochranou tamních tajných služeb.

Dnešní vyznamenání nebylo jediné, které Karl Eikenberry v nedávné době obdržel. Před třemi dny jej v Kábulu vyznamenal také afghánský prezident Hamid Karzai. Spojeneckým vojskům se však stále nedaří eliminovat afghánské ozbrojence.
Dnešní vyznamenání nebylo jediné, které Karl Eikenberry v nedávné době obdržel. Před třemi dny jej v Kábulu vyznamenal také afghánský prezident Hamid Karzai. Spojeneckým vojskům se však stále nedaří eliminovat afghánské ozbrojence. | Foto: Reuters

Zbylí islamisté v Afghánistánu však rozhodně nezahálejí. Dnes se přímo před bránou základny NATO ve městě Khost odpálil sebevražedný atentátník a zabil nejméně 10 lidí, dalších 14 zranil.

Do Afghánistánu se Slováky?

Generál Eikenberry dnes také vyzdvihl činnost speciální skupiny, jejíž vojáci v afghánských horách pátrali po příslušnících hnutí Taliban.

Podle náčelníka generálního štábu českých ozbrojených sil Pavla Štefky Česko oslovilo také Slovensko, aby poskytlo své specialisty.

Češi by nakonec podle Štefky mohli se Slováky vytvořit v Afghánistánu společnou posádku. Podobně spolupracují obě armády také v Kosovu.

Štefka také uvedl, že Česko do Afghánistánu možná pošle i několik vrtulníků Mi-171Š a na konci letošního roku i nová lehká obrněná vozidla, kterých chce armáda koupit asi dvacet.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

  • V Afghánistánu působí kolem 40 000 amerických vojáků, 3200 je součástí sil NATO - ISAF
  • Kolem 8 000 z nich operuje pod zváštními příkazy. Jejich cílem je zajmout nebo zničit vysoké představitele Talibanu
  • Od roku 2001 bylo v Afghánistánu zabito 518 cizích vojáků, z toho bylo 357 Američanů, 46 Britů a 44 Kanaďanů
  • V rámci aliančních Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) působí 37 zemí
  • NATO převzalo zodpovědnost za bezpečnost v Afghánistánu v řijnu 2006, kdy jej předaly Spojené státy a jejich spojenci.

Léčit budou Češi v březnu

Vyslání polní nemocnice do Afghánistánu schválila vláda v polovině ledna. Pokud vyslání nemocnice schválí také obě komory parlamentu, mohl by její personál odcestovat už v březnu.

Polní nemocnice by měla působit u letiště v Kábulu. To také kontroluje česká armáda. Působit by zde mělo asi 70 vojáků a měla by trvat jeden rok. Vyslání nemocnice bude stát 150 milionů korun a zaplatí je ze svého rozpočtu ministerstvo obrany.

Část českého kontingentu se také podílí na meteorologickém a ženijním zabezpečení a likviduje nevybuchlou munici a výbušniny.

Kromě Kábulu působí Češi i na severu Afghánistánu u města Fajzábádu v hornaté provincii Badachšán, kde se přibližně 80 vojáků podílí na činnosti rekonstrukčního týmu.

 

Právě se děje

Další zprávy