"Americký Černobyl" zdraží těžbu ropy. Zaplatí všichni

Martin Novák Martin Novák
14. 5. 2010 12:15
Těžaře, dobývající ropu pod mořskými dny, čekají po havárii v USA další náklady
Unikající ropa a plyn z otevřeného vrtu v Mexickém zálivu.
Unikající ropa a plyn z otevřeného vrtu v Mexickém zálivu. | Foto: Reuters

* Denně proudí do moře v Mexickém zálivu až 4 miliony litrů ropy * Odborníci tvrdí, že úplně zastavit těžbu zpod oceánů nelze * Éra levně a snadno dostupné ropy nepotrvá věčně

Praha - Ropa proudící do moře v Mexickém zálivu je už nyní jednou z největších ekologických katastrof v dějinách USA.

Někteří Američané už ji nazývají americkým Černobylem.

Do vody unikají od 20. dubna denně možná až čtyři miliony litrů ropy a týmy specialistů si s tím zatím nedokázaly poradit.

V hloubce více než půldruhého kilometru je obrovský tlak a společnost British Petroleum, která dostala na vrt licenci, přirovnala záchranné práce k "chirurgické operaci prováděné v naprosté tmě."

Ucpání vrtu může ještě trvat měsíce, protože společnost BP stejně tak jako vlastník potopené plošiny firma Transocean víceméně přiznávají, že si zatím moc nevědí rady, co s tím.

Do vody a hloubky se prostě musí

Jaký bude dopad katastrofy na budoucnost těžby ropy, na hospodaření těžařských společností a také na ceny pohonných hmot?
Těžba v mořských hloubkách je velmi riskantní a nákladná, ale nejspíš se ani po tragédii v Mexickém zálivu nezastaví.

Ložisek k vytěžení na zeměkouli ubývá, a tak těžaři pronikají i do míst, která by ještě před několika lety zavrhli jako nerentabilní.
Ropa těžená z podmořských a podoceánských nalezišť dnes představuje necelou desetinu veškeré vytěžené suroviny.

Tento podíl ale bude stoupat s úbytkem pevninských zdrojů.

"Nalezišť, kde lze ropu těžit bezpečně a levně, už mnoho není. Budoucnost tak mají už i těžce dostupné zdroje ropy. V Mexickém zálivu, u pobřeží Brazílie, v Guinejském zálivu v Africe," tvrdí Lawrence Eagles, analytik investiční banky J.P.Morgan Lawrence Eagles.

Poradenská a prognostická firma v oblasti energetiky Douglas-Westwood odhaduje, že těžařské firmy vyčlenily na roky 2010 až 2014 na průzkum a realizaci těžby v oceánech celkem téměř 170 miliard dolarů.

Co Bush povolil, Obama nezruší

V USA povolil po dvaceti letech moratoria těžbu z podmořských ložisek v amerických vodách prezident George Bush až v říjnu 2008.

Barack Obama po havárii plošiny v Mexickém zálivu pozastavil vydávání dalších licencí na těžbu, ale zákaz těžit z moře se nechystá vydat. I proto, že jedním z jeho proklamovaných cílů je snížit energetickou závislost Ameriky na zahraničních zdrojích.

(Text pokračuje pod mapou)

Foto: Aktuálně.cz

Spíše se očekává, že vlády USA i dalších zemí, kde se "černé zlato" těží, budou požadovat záruky, aby se podobná katastrofa neopakovala. A to bude samozřejmě něco stát.

Za každý barel se připlatí

"Zpřísní se legislativa, týkající se bezpečnostních opatření. Výstavba a provoz ropných plošin se tím o něco prodraží, vytěžení barelu ropy tak bude stát zhruba o pět až deset dolarů více," předpověděl pro agenturu Reuters Edward Morse z banky Crédit Suisse.

Americký analytik Brad Samples, věnující se energetickým trhům, v rozhovoru pro stejnou agenturu tvrdí: "Zvýší se náklady na těžbu? Ano. Postihne to producenty ropy a těžařské firmy? Ne, protože to na cenách pocítí spotřebitelé."

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes varovala před překotným omezováním těžby kvůli kalvárii v Mexickém zálivu. Vedlo by to podle její zprávy k prudkému zdražení energií po celém světě.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy