Americká Ostrava krachuje, dluží miliardy

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 6. 2012 10:05
300tisícový Stockton položila hypoteční krize, bez pomoci město nepřežije
Se Stocktonem to vypadá špatně. Ilustrační foto.
Se Stocktonem to vypadá špatně. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stockton - Kalifornský Stockton se s největší pravděpodobností stane dosud největším městem ve Spojených státech, které vyhlásí bankrot.

Hypoteční krize a následné nesplácení závazků dolehly na Stockton a jeho 290 tisíc obyvatel tak silně, že radnici nezbývá nic jiného.

Město už zkusilo vše. Propustilo čtvrtinu policistů, třetinu hasičů a 40 % zaměstnanců v dalších službách. Krom toho všem ostatním snížilo mzdy a sebralo benefity. Hroutícímu se hospodaření města velikosti moravskoslezské Ostravy ale není pomoci.

Smutný rekordman

Schodek rozpočtu ve výši 26 milionů dolarů (540 milionů korun) je prostě neúnosný. Stockton tak potřebuje ochranu před věřiteli. Jen tak se podaří zachovat chod nejdůležitějších složek veřejných služeb.

"Bylo to nejsložitější a srdcervoucí rozhodnutí," přiznala před hlasováním městské rady starostka Ann Johnstonová. Od bankrotu si slibuje nový začátek.

A ten město ležící necelých 150 kilometrů od San Francisca opravdu potřebuje.

Dopady hypoteční krize:

Nezaměstnaností i počtem násilných trestných činů totiž Stockton atakuje přední místa nelichotivých žebříčků v celých USA.

Například loni tamní policisté zaznamenali bezmála šest desítek vražd. "Letos je jich už 31, přitom loni touto dobou jich bylo jen 17," potvrdil BBC místní policejní důstojník Joe Silva.

Navíc tu krachuje jeden podnik za druhým a ti, kteří mohou, se stěhují jinam. Přesun ostatně zažila i radnice.

Když se ještě peníze jen sypaly

V dobách hojnosti město neváhalo investovat do zvelebování.
V dobách hojnosti město neváhalo investovat do zvelebování. | Foto: Wikimedia Commons

Ještě před vypuknutím hypoteční krize se přitom vše vyvíjelo velmi slibně. Investoři platili, developeři stavěli, lidé kupovali a město rostlo a bohatlo. Radnice proto nechala postavit nové nábřeží i sportovní areál a městským zaměstnancům přiklepla nejrůznější benefity.

V posledních třech letech ale příjmy dramaticky klesly, deficit se vyšplhal na 90 milionů dolarů (téměř 1,9 miliardy korun) a radnice musela začít drasticky škrtat.

Někteří místní teď viní zastupitele, že v době hojnosti příliš rozhazovali. "Dávali zaměstnancům města bezdůvodně drahé benefity. Garantovali jim i jejich rodinám zdravotní pojištění, a to i poté, co z práce odešli. Stačilo, aby pro město pracovali měsíc," spílá politikům rozzlobený majitel kavárny Mike Brooking.

Pochmurná budoucnost

Nezaměstnanost ve městě dosáhla hrozivých patnácti procent. Stockton přitom leží v jedné z nejúrodnějších oblastí Spojených států a místní přístav na řece San Joaquin je významným překladištěm zemědělských produktů ze širokého okolí.

Příliš růžové nejsou ani vyhlídky do budoucna. Stále více práce v zemědělství totiž zastanou stroje a místa v jiných odvětvích tu nemá kdo vytvářet. Problémy spojené s bankrotem se navíc mohou s městem táhnout dlouhá léta.

"Proces řízeného bankrotu je komplikovaný, drahý, časově náročný a má nejistý výsledek," citovala stanice MSNBC odborníka na insolvenci Jamese Spiotta.

 

Právě se děje

Další zprávy