Američané zřídí základny i v Bulharsku

lem
28. 4. 2006 18:00
Sofia - Před dvěma lety ohlásily Spojené státy změnu vojenské strategie v Evropě. Z Evropy západní se pomalu stěhují na východ, tentokrát do Bulharska.

Zatímco sedmdesát tisíc vojáků americké armády opouští své dlouholeté působiště v západní Evropě a přesunují se na Blízký východ, nepatrná část z nich zakotví v Bulharsku.

Dohoda o třech základnách podepsána

Po podepsání dohody mezi ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou a jejím bulharským kolegou Ivajlo Kalfinem je jejich cesta do Bulharska volná.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • USA zřídí v Rumunsku vojenské základny
  • USA žádají Gruzii o základny proti Íránu

"Očekáváme, že tato dohoda o společném výcviku a společném užití vojenských zařízení zvýší výkonnost naší armády," prohlásil pro BBC mluvčí bulharského ministerstva zahraničí Dimitar Cančev.

"Předpokládáme také, že americké vojenské základny zvýší naši spolehlivost a důvěru zahraničních investorů a podpoří tak ekonomický vývoj v zemi," dodal.

USA se přesunují směrem k Bosporu

Obdobnými základnami disponuje armáda Spojených států také v sousedním Rumunsku.

Neformální schůzce členů NATO v bulharské Sofii předcházaly demonstrace odpůrců.
Neformální schůzce členů NATO v bulharské Sofii předcházaly demonstrace odpůrců. | Foto: Reuters

Dohoda z prosince loňského roku byla vůbec první smlouvou svého druhu podepsanou mezi USA a některou z bývalých komunistických zemí.

Prvním stanovištěm amerických jednotek ve východní Evropě ale byla základna v maďarském Taszaru. Během bosensko-srbského konfliktu 90. let z ní americké jednotky mířily dále na Balkán.

Poté, co byly jednotky Severoatlantické aliance v Bosně nahrazeny evropskými jednotkami, Spojené státy Taszar opustily.

Základny zřizují také v Asii

Strategický význam v době útoku na Afghánistán měly také základny ve dvou postsovětských státech Uzbekistánu a Kyrgyzstánu.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili. | Foto: Reuters

Nepokoje v Uzbekistánu ale již loni přispěly k uzavření tamní základny v Karši-Chanabad a podobně se vyvíjí situace v sousedním Kyrgyzstánu.

S komplikující se situací v Íránu se spekuluje o možném využití základen v Gruzii a Ázerbájdžánu. Informace o tom přinesla americká média v únoru, gruzínské ministerstvo obrany je však nepotvrdilo.

Situace v Rumunsku a Bulharsku je však mnohem stabilnější, protože oba státy jsou členy NATO a smlouva se Spojenými státy je uzavírána na deset let s možným prodloužením.

 

Právě se děje

Další zprávy