Nebezpečný H5N1 vyděsil jih Evropy

vid, Reuters
13. 2. 2006 15:14
Atény/Řím/Budapešť - Jihoevropské státy reagují na výskyt ptačí chřipky. Potvrdily se první případy jejího kmene H5N1. Uvnitř: INFOGRAFIKA.
Mrvá labuť u jezera poblíž sicilského města Tindari
Mrvá labuť u jezera poblíž sicilského města Tindari | Foto: Reuters/D.Stefano

Reagovat na nákazu bude i Česko. Ministr zemědělství Jan Mládek svolal kvůli přibývajícím případům výskytu ptačí chřipky v Evropě na úterní odpoledne Ústřední nákazovou komisi.

Dva lidé v Řecku s podezřením na nákazu ptačí chřipkou už podstoupili první test, který byl negativní. Jistotu, že nejsou nakažení vysoce nebezpečným kmenem viru H5N1, ale musí přinést další testy, jejichž výsledky budou známy za den až dva.

Vzorky se testují podruhé

"Podle bezpečnostní procedury nyní musí být v karanténě," řekl šéf řeckého vládního koordinačního týmu pro ptačí chřipku Panayiotis Efstathiou.

První muž se známkami ptačí chřipky se dostal do kontaktu s labutí před více než týdnem. Další je lovec, který zastřelil tři divoké kachny. Oba dva nyní leží ve dvou různých nemocnicích v Soluni na severu země.

Právě v této oblasti byla potvrzena nákaza virem H5N1 u divokých labutí. V laboratoři se teď testují další vzorky divoké husy z ostrova Skiros v Egejském moři.

Testy v laboratoři v Catanzaru na jihu Itálie
Testy v laboratoři v Catanzaru na jihu Itálie | Foto: Reuters/A.Condorelli

Bulharsko ohlásilo první H5N1, Slovinsko jen H5

Podobné problémy má i severní soused Řecka. Bulharské úřady potvrdily, že ptačí chřipku nalezenou minulý týden u labutí v bažinatém kraji Vidin, způsobil vysoce patogenní virus H5N1.

Evropská unie nyní bude jednat o zákazu dovozu živé drůbeže a ptactva, stejně jako vajíček, masa a peří. V současnosti se už z Bulharska žádná drůbež nebo drůbeží výrobky do EU nesmějí dovážet kvůli newcastleské chorobě.

Nákazu ptačí chřipkou u uhynulé labutě prokázalo také Slovinsko. Zatím je jisté, že jde o virus H5, zda je to ale jeho nebezpečná podskupina H5N1, nyní musí potvrdit britská laboratoř ve Weybridge.

#reklama

Drůbež v Itálii se prodává špatně

Ptačí chřipka už zasáhla také Itálii. Ministr zdravotnictví oznámil, že testy prokázaly vysoce patogenní virus u šesti mrtvých labutí z jihu země.

Federace italských farmářů po zveřejnění této informace zaznamenala propad poptávky po drůbežím masu o polovinu. Vloni se prodej drůbeže v Itálii snížil oproti předchozímu roku o desetinu, přestože si vláda zaplatila reklamní kampaň, která ubezpečovala obyvatelstvo o nezávadnosti drůbežích produktů.

Podle agentury Reuters zastínily zprávy o nálezu ptačí chřipky na Apeninském poloostrově dokonce i zpravodajství ze zimní olympiády v Turíně.

Problémy mají také domácí prodejci a výrobci drůbežích produktů v Rumunsku. Lidé se bojí kupovat domácí drůbež a dávají přednost dovozům z ciziny.

Rumuni se odvracejí od domácích kuřat

Od zjištění první nákazy nebezpečné ptačí chřipky vzrostly dovozy drůbeže z "bezpečných" USA a Brazílie téměř o třetinu. Farmáři tehdy požadovali po vládě, aby jim pomohla zvýšením cel na cizí kuřata. Kabinet to nyní udělal.

"Vláda se rozhodla zvýšit clo z 45 na 70 procent pro příštích šest měsíců ve snaze bránit domácí producenty, kterým se nahromadily velké zásoby kvůli obavám z ptačí chřipky," uvedla mluvčí vlády Oana Marinescu.

Veterináři našli v sobotu v deltě Dunaje další ptáky s podezřením na nákazu ptačí chřipkou. Potvrdili také kmen chřipky H5 na jihu země u hranic s Bulharskem. Další podezření hlásí černomořský přístav Constanta.

Foto: Jiří Kropáček

 

Právě se děje

Další zprávy