USA zřídí v Rumunsku vojenské základny

6. 12. 2005 20:06
Bukurešť - Na území Rumunska vzniknou čtyři americké vojenské základny.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její rumunský kolega Razvan Ungureanu podepisují dohodu o zřízení amerických základen v Rumunsku.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její rumunský kolega Razvan Ungureanu podepisují dohodu o zřízení amerických základen v Rumunsku. | Foto: Reuters

Příslušnou dohodu o tom podepsali v Bukurešti americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její rumunský protějšek Razvan Ungureanu.

Smlouva o umístění amerických vojenských zařízeních v Rumunsku je první smlouvou svého druhu podepsanou mezi USA a některou z bývalých komunistických zemí střední a východní Evropy.

Podle agentury AFP budou mít USA na základě dohody v Rumunsku čtyři stálé základny. "Tato dohoda Rumunsko začleňuje do systému globální bezpečnosti," prohlásil rumunský prezident Traian Basescu.

Podle něj je mezi zařízeními poskytnutými Spojeným státům i letecká základna Mihail Kogalniceanu u Černého moře, kterou Američané používali jako leteckou a podpůrnou základnu během intervence v Iráku.

Basescu: Tajné věznice tu nejsou

Šéfka americké diplomacie označila smlouvu za "historickou". Rumunsko se podle Riceové díky smlouvě stává "nejlepším spojencem" USA v regionu.

Basescu využil přítomnosti Riceové v Bukurešti k ujištění, že v Rumunsku nejsou tajné věznice. Podezření počátkem minulého měsíce rozvířil britský list Financial Times, který s odvoláním na americkou organizaci na ochranu lidských práv Human Rights Watch napsal, že zeměmi, kde má CIA tajná vězení, jsou pravděpodobně Polsko a Rumunsko.

PŘEČTĚTE SI: CIA zavřela vězení v Evropě až nedávno

Rumuni se z Iráku nestáhnou

Basescu ale také řekl, že Rumunsko dává k dispozici všechny prostředky k pečlivému prozkoumání této záležitosti, a naznačil, že jeho země nemá co skrývat.

Rumunský premiér Calin Popescu-Tiraceanu už v pondělí přislíbil, že jeho vláda bude při jakémkoli vyšetřování těchto podezření nápomocna.

Basescu na tiskové konferenci rovněž ujistil, že Rumunsko se nestáhne z Iráku, dokud "ve všech směrech nedokončí své mise" v této zemi. Rumunsko má v Iráku zhruba 800 vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy