Divoký rok na východ od Západu

Roman Staněk
30. 12. 2005 0:00
Praha - Zatímco se Evropská unie stále víc sjednocuje, těsně za jejími hranicemi se dějí věci. Mnohdy jsou u moci skupiny a jednotlivci, nad jejichž způsoby západní Evropa nevěřícně kroutí hlavou.

Jedním z nich je "poslední evropský diktátor," jak jej nazvaly Spojené státy, prezident Běloruska a sportovní nadšenec Alexandr Lukašenko.

Bělorusko

"V Bělorusku nebude žádná růžová revoluce, žádná oranžová revoluce a také žádná banánová revoluce," prohlásil prezident Lukašenko na začátku tohoto roku v projevu u příležitosti pravoslavných Vánoc. Zajištění bezpečnosti pro obyvatelstvo, "ať již stojí cokoli", považuje za svůj hlavní úkol. Lukašenko svými výroky narážel na revoluce v Gruzii a na Ukrajině.#reklama

Lukašenko zavádí sovětské zákony, ČTĚTE ZDE

Mezinárodní společenství běloruskou vládu obviňuje z četného porušování lidských práv, Minsk se nachází v izolaci.

Diplomatický spor se v lednu rozhořel také mezi Běloruskem a Českem. Bělorusové obvinili českého diplomata Pavla Křivohlavého z toho, že konzumoval alkohol s mladistvými hochy a měl s nimi sexuální styk. Křivohlavý však obvinění označil za lživé a vykonstruované.

O Lukašenkových nařízeních, která znamenají zákon, se mluví spíše v komickém duchu. Ve vlakovém spoji Minsk-Moskva vyčlenil speciální prostor pouze pro ženy. Ty si stěžovaly, že mužům často smrdí nohy a dech jim páchne vodkou a cibulí. Soukromé společnosti a nestátní média v Bělorusku také nemohou ve svých názvech používat slova "běloruský" a "národní".

Sbohem západní modelky, Bělorusko má vlastní krásky - ZDE

Další kapitolou běloruského režimu je zavírání neposlušných lidí, novin i úřadů. V dubnu to odnesl nezávislý institut pro výzkum veřejného mínění, v červnu minský soud odsoudil tři vůdce opozice až ke třem letům nápravných prací. Průměrně každý měsíc je rozehnána jedna demonstrace opozice, jejiž organizátoři jsou zatčeni.

Polské deníky začernily kvůli situaci v Bělorusku své titulní strany - ZDE

Svou starost o zdraví svých spoluobčanů dal prezident najevo při proslovu, který si připravil pro nadcházející prezidentské volby. "Kdo pije každý den, ať pro mne nehlasuje. S takovými se přátelit nechci," uvedl prezident na adresu alkoholiků. Obavy o své znovuzvolení mít však nemusí, opozice se zatím nedokázala shodnout ani na společném kandidátovi.

Foto: Reuters

Ukrajina

Sedm měsíců stála v čele vlády nového prezidenta Viktora Juščenka další protagonistka "oranžové revoluce" Julija Tymošenková. Počátkem září Juščenko na pozadí vážných obvinění z korupce v nejvyšších politických kruzích Tymošenkovou z premiérské funkce odvolal, údajně pro vnitřní spory a ignorování slibů "oranžové revoluce". Parlament na konci září dosadil nového premiéra Jurije Jechanurova. Moskva však zatykač na Tymošenkovou později zrušila.

Foto: Reuters

Rusko zrušilo zatykač na Tymošenkovou - ZDE

Ač samotní Ukrajinci žádnou výraznou změnu nevidí, Evropská unie v prosinci uznala Ukrajinu za tržní ekonomiku. To ukrajinskému hospodářství pomůže navázat užší styky se Západem a usnadní obchod s partnery z EU. Zejména se to bude týkat oceli, která je jednou z klíčových exportních komodit Ukrajiny. Ukrajina také zrušila víza pro občany České republiky.

Ukrajina rok poté: Pomeranč co zahnívá - ZDE

Rumunsko

Rumunsko i Bulharsko v dubnu podepsaly smlouvu o přistoupení k Evropské unii. Pokud splní závazky, které v ní na sebe vzaly, stanou se členy EU 1. ledna 2007. Některé letošní události však Rumunsko poměrům v západní Evropě nepřibližují.

Rumuni nevěří ve vstup do EU v roce 2007 - ZDE

V prosinci nalezl pastevec v lese těla přibližně osmi desítek nenarozených dětí. Policie uvedla, že plody pocházejí z ústavu anatomie lékařské univerzity v Jassech. V únoru bylo nalezeno pět tělíček u obce Raunemi. Ty pocházely z nedaleké nemocnice.

Moldavsko se nezačlení do Rumunska - ZDE

Rumunsko také objevilo případy nebezpečné ptačí chřipky. Přítomnost viru H5N1 byla objevena už ve více než 20 vesnicích, převážně podél dunajské delty, která je důležitou trasou tažných ptáků.

Epidemie spalniček na východě Rumunska zase letos v prosinci zabila více než deset dětí. Infekcí se nakazilo přes 4000 dětí.

Zhruba 246 milionů eur (7,4 miliardy korun) činila za prvních šest měsíců letošního roku celková hodnota finančních transakcí, které jsou podezřelé, že posloužily k legalizaci peněz pocházejících z trestné činnosti, uvedl šéf rumunského Národního úřadu pro předcházení a zamezení praní špinavých peněz Julián Dragomir.

Bulharsko

Vražda jednoho z nejbohatších podnikatelů za bílého dne, svědci, které nelze najít, stavba hotelů na venkově kvůli praní špinavých peněz. To je jen několik podob kriminality v Bulharsku, které odsuzuje EU.

"Vraždy na objednávku jsou bulharský fenomén a přibývá jich. Něco podobného se děje už jenom v Rusku," soudí expert Střediska pro studia demokracie Tichomir Bezlov. Úroveň běžné kriminality je však v Bulharsku relativně nízká (1640 případů na 100 000 obyvatel, zatímco třeba v Anglii je to 6000).

Bulharské sestry a palestinský lékař odsouzení k smrti v Libyi.
Bulharské sestry a palestinský lékař odsouzení k smrti v Libyi. | Foto: Reuters

Bulharsko a EU také založí mezinárodní fond, který finančně pomůže rodinám dětí nakažených virem HIV v libyjském Benghází. Virem je podle názoru žaloby záměrně nakazila pětice bulharských sester a palestinský doktor. Libyjský soud je za to odsoudil k trestu smrti, až na konci roku nejvyšší soud pod tlakem mezinárodního společenství nařídil nový proces.

Bulharky v Libyi mají šanci na záchranu - ZDE

Bulharský parlament v srpnu schválil novou vládu. Kabinet vedený šéfem socialistů Sergejem Staniševem spolupracuje s Národním hnutím Simeon II. předchozího premiéra Simeona Sakskoburggotského a stranou turecké menšiny Hnutí za práva a svobody (DPS).

Naprosto zdráv se cítí být 106letý Mimin Karaslinhov z vesnice Smilian. Ačkoli již má ze zákona nárok na léky zdarma až do konce života, prý žádnou chemii pojídat nehodlá a nabídku na zásobování medikamenty rázně odmítá.

Bývalá Jugoslávie

Bývalého chorvatského generála Anteho Gotovinu, obviněného z válečných zločinů, zatkla na počátku prosince španělská policie. Gotovina byl velkou překážkou zahájení přístupových rozhovorů s EU.

Foto: Reuters

Gotovina je častý adresát vánočních přání - ZDE

Chorvatsko v říjnu odmítlo mezinárodní arbitráž, která by rozhodla o námořní hranici se Slovinskem. Pohraniční spor, který provázejí četné incidenty mezi rybáři v Piranském zálivu, se vyostřil loni, když Chorvatsko vyhlásilo v Jadranu svoji chráněnou ekologickou a rybářskou zónu. Lublaň to označila za pokus znemožnit Slovinsku přístup do mezinárodních vod.

Foto: Aktuálně.cz

Jakoukoli možnost nezávislosti Kosova v listopadu v Bělehradě odmítli srbští představitelé. Hovořili se zvláštním vyslancem OSN Marttim Ahtisaarim, jenž má zprostředkovat rozhovory o konečném statusu provincie mezi kosovskými Albánci a Srby. Rozhovory o Kosovu by měly vyřešit jeden z nejsložitějších problémů, které zůstaly jako dědictví po balkánských válkách v 90. letech minulého století.

Novým vyjednavačem pro Kosovo je Ahtisaari - ZDE

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Milošević, souzený v Haagu před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY), rozhoduje podle bělehradského tisku na dálku pomocí prostředníků o osudu srbské vlády. Po rozkolu ve vládní Socialistické straně se stal tím, kdo v rukou drží osud vlády, napsal v říjnu bělehradský deník Blic.

Miloševič odmítá zkrácení procesu - ZDE

Moldavsko

Do čela své malé republiky si lidé v letošních volbách opět vybrali komunisty. Ti však mají problémy s Podněsterskou republikou, kde je většina průmyslových podniků jinak zemědělského Moldavska. Podněstří se od převážně rumunsky mluvícího země odtrhlo v roce 1990 a obě části spolu vedly krátkou válku. Moldavsko však chce tento region, obývaný hlavně rusky mluvící menšinou a chráněný Ruskem, vrátit pod svou správu. Prosincové rozhovory o ukončení separatistického povstání však skončily neúspěšně.

ČR má nové velvyslanectví v Moldavsku - ZDE

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy