Američané vyčítají Česku, že dává málo na armádu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2014 0:14
Podle ministra obrany Martina Stropnického je nutné zastavit snižování vojenského rozpočtu. Ten je dvakrát nižší, než předpokládají současná pravidla NATO.
Ministr obrany Martin Stropnický: "Bylo to řečeno zdvořile, ale jasně."
Ministr obrany Martin Stropnický: "Bylo to řečeno zdvořile, ale jasně." | Foto: Vojtěch Marek

Washington - Spojené státy nejsou spokojeny s příliš nízkým vojenským rozpočtem České republiky, který je dvakrát nižší, než předpokládají současná pravidla Severoatlantické aliance.

Vyplynulo to z úterního setkání českého ministra obrany Martina Stropnického v USA s jeho americkým protějškem Chuckem Hagelem, o kterém informoval mluvčí Stropnického.

"Bylo to prostě zdvořile řečeno, ale jasně. Jedna celá jedna, necelá ještě ke všemu, procenta HDP je málo," prohlásil Stropnický podle záznamu pořízeného mluvčím českého ministerstva obrany Janem Pejškem.

"Je dost obtížné, abyste jako země, která platí 1,8, 1,9 nebo dvě procenta, posílali svoje vojáky podle článku 5 do země, která platí 0,8 procenta, a doma to obhájili," poukázal Stropnický na postavení USA vůči většině jejich evropských spojenců.

Pro Česko z toho podle Stropnického vyplývá nutnost zvýšit armádní rozpočet. "To nejde skokem. My bychom nebyli ani schopní to rozumně proinvestovat. Ale jde o trend," pokračoval český ministr. Tedy zastavit snižování výdajů a postupně navyšování, jak to umožní hospodářský růst.

"Nelze v bezpečnostní sféře žít na dluh. To je neúnosné," podotkl Stropnický. S Hagelem se prý shodl, že by závazek zvýšení rozpočtů měl jednotně zaznít na podzimním summitu NATO v Cardiffu. Jednotlivým ministrům a vládám se to pak bude podle Stropnického snáze obhajovat před veřejností.

V souvislosti s ukrajinskou krizí, která právě nejvýrazněji oživila debaty kolem obranných rozpočtů členů NATO, český ministr svému americkému kolegovi připomněl, že ČR nabídla Alianci k volnému využití při ochraně východních hranic pobaltských států nebo Polska čtyři stíhačky Gripen.

Stropnický dodal, že by ČR měla zájem zapojit se do pravidelných společných cvičení USA a Polska, která by se mohla konat i na základně v Čáslavi.

 

Právě se děje

Další zprávy