Washington/Soči - Část americké olympijské výpravy, nejpočetnější na hrách v Soči, se bojí teroristického útoku. Nejméně jeden z jejích členů, snowboardista Seth Wescott, se kvůli tomu dokonce odmítá zúčastnit zahajovacího ceremoniálu.
Stěžují si i američtí politici: tvrdí, že své občany nemohou uklidnit, protože je Rusové o bezpečnostní situaci v zemi odmítají informovat.
"Nemáme dost informací, abychom mohli ochránit naše sportovce. Neříkají nám celou pravdu o tom, jaká tam jsou bezpečnostní rizika, o koho se máme bát ani zda teroristické skupiny, které už v minulosti udeřily, stále osnují útoky," konstatoval předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby Mike Rogers.
Rodí se plán evakuace
Obavy z možného útoku radikálů vzrostly poté, co se v neděli na internetu objevilo video čečenských separatistů, na němž jeden z nich hrozí bombovým útokem.
Na začátku týdne navíc ruská tajná služba FSB v ulicích Soči rozjela hon na takzvanou černou vdovu Ruzannu Ibragimovou, která byla v severokavkazském Dagestánu vycvičena k sebevražedné misi. A podle posledních informací jsou v Soči dokonce teroristky tři.
Ministerstvo obrany Spojených států proto do oblasti Černého moře vysílá dvě vojenské lodě, které budou v případě nutnosti připraveny občany USA evakuovat. Podle informovaných zdrojů z Bílého domu, na něž se odkazuje server listu Chicago Tribune, si je ale Obamova administrativa vědoma toho, že by byla taková evakuace problematická a trvala by příliš dlouho.
V případě, že o to Rusové požádají, jsou americké jednotky podle Pentagonu připraveny pomoci i s dohledem nad bezpečnostní situací v zemi. Z Moskvy ale zřejmě žádná taková prosba nezazní.
Nebojte se, opakuje Putin
Za jednu z největších překážek považují analytici Pentagonu neochotu ruské strany spolupracovat. Kreml by pravděpodobně s povolením vstupu amerických bezpečnostních složek na své území otálel, nebo by ho úplně zavrhl.
"Nezáleží na tom, co by se stalo, Rusové by nikoho zvenčí nevítali s otevřenou náručí. A to ani v případě, že by přicházel ve snaze pomoci vlastním občanům," tvrdí zdroj Chicago Tribune.
Spolupráce s Rusy je obtížná i podle předsedy sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michaela McCaula. Ten je nyní v Moskvě a chystá se navštívit velitelství bezpečnostních operací v Soči.
V rozhovoru pro televizi ABC prohlásil, že "by spolupráce s Rusy mohla rozhodně být mnohem lepší".
Vladimir Putin uklidňuje, že budou všichni, kdo se do Soči vydají, v bezpečí. Rusko má podle něj se zajištěním bezpečnosti na podobně rizikových akcích bohaté zkušenosti. Jako příklad šéf Kremlu uvedl summity G8 a G20.
Dohled nad hrami má podle dostupných informací zajišťovat 100 000 příslušníků bezpečnostních složek.