Tajné služby honí atentátnici. Černá vdova už je v Soči

Jiří Just Jiří Just
20. 1. 2014 11:30
Do dějiště olympiády odjela Dagestánka vycvičená k sebevražedným útokům, tvrdí FSB.
Oznámení FSB o hledané atentátnici.
Oznámení FSB o hledané atentátnici. | Foto: BlogSoči.ru

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Zimní olympijské hry v Soči ještě ani nezačaly a už se musí vypořádat s vážnou bezpečnostní hrozbou. Server BlogSoči.ru zveřejnil oznámení ruské tajné služby FSB, podle nějž se do dějiště olympiády vydala sebevražedná útočnice.

Operativní štáb FSB Soči-2014 podle něj získal informaci, že do sočinského regionu odjela dvaadvacetiletá Ruzanna Ibragimová ze severokavkazského Dagestánu.

Ibragimová je podle ruské tajné služby vdovou po ozbrojenci zabitém během boje s vládními silami loni v únoru v dagestánském Chasavjurtu. Leží nedaleko hranice s Čečenskem.

Dívka "může být využita vůdci nelegálního ozbrojeného uskupení k organizaci teroristických útoků během přípravy a provedení zimních olympijských her jako sebevražedná teroristka", tvrdí FSB.

Pátrání od léta

Ruské bezpečnostní orgány vyhlásily po stoupenkyni severokavkazských džihádistů pátrání už loni v létě. Ibragimová se po smrti svého muže připojila k takzvané mucalaulské skupině, operující v Dagestánu.

Vůdce skupiny Abdula Labazanov, zabitý v polovině září 2013, se specializoval právě na výcvik sebevražedných atentátnic.

Labazonovým výcvikem prošla třeba jedna z teroristek, které se v březnu 2010 odpálily v moskevském metru. FSB se obává, že před svou smrtí stihl k sebevražednému útoku připravit i Ibragimovou.

Soči - cíl číslo jedna

Vůdce severokavkazských teroristů Doku Umarov loni v létě svým lidem přikázal, aby "všemi možnými způsoby" překazili  olympijské hry v Soči. Džihádisté pak začali být aktivnější nejen na Severním Kavkazu, kde chtějí vytvořit svůj islámský stát, ale i za jeho hranicemi.

Koncem loňského prosince došlo v jihoruském Volgogradu ke dvěma sebevražedným útokům. Výbuch na vlakovém nádraží a den nato v trolejbusu připravil o život 34 lidí, dalších 70 bylo zraněno.

K volgogradským útokům se už přihlásila severokavkazská odnož irácké teroristické skupiny Ansár al-Sunna. Podle videa na stránkách podporujících severokavkazské radikály byly atentáty provedeny na Umarův příkaz.

Putin: Slabost neprojevíme

Rusko bere teroristickou hrozbu velmi vážně. Ruský prezident Vladimir Putin poněkolikáté garantoval, že policie a tajná služba zajistí bezpečný průběh olympijských her.

"Jsme si velmi dobře vědomi, co to je, o jakou hrozbu jde, jak ji potlačit, jak s ní bojovat. Doufám, že naše bezpečnostní orgány si s tím poradí se ctí, důstojně, podobně jako při provedení ostatních velkých akcí sportovního i politického charakteru," uvedl Putin v rozhovoru s ruskými a zahraničními novináři.

A dodal: Pokud by Rusko projevilo slabost nebo strach, pomáhalo by tím teroristům dosáhnout jejich cílů.

Podle serveru Kavkazskij uzel, který situaci na Severním Kavkaze detailně monitoruje, tu sebevražedné útočnice provedly v uplynulých dvanácti letech celkem 26 atentátů.

Loni černé vdovy zaútočily hned třikrát. Po jejich útocích v roce 2013 zemřelo 24 osob, více než 96 bylo zraněno.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy