Tajné služby honí atentátnici. Černá vdova už je v Soči

Jiří Just Jiří Just
20. 1. 2014 11:30
Do dějiště olympiády odjela Dagestánka vycvičená k sebevražedným útokům, tvrdí FSB.
Oznámení FSB o hledané atentátnici.
Oznámení FSB o hledané atentátnici. | Foto: BlogSoči.ru

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Zimní olympijské hry v Soči ještě ani nezačaly a už se musí vypořádat s vážnou bezpečnostní hrozbou. Server BlogSoči.ru zveřejnil oznámení ruské tajné služby FSB, podle nějž se do dějiště olympiády vydala sebevražedná útočnice.

Operativní štáb FSB Soči-2014 podle něj získal informaci, že do sočinského regionu odjela dvaadvacetiletá Ruzanna Ibragimová ze severokavkazského Dagestánu.

Ibragimová je podle ruské tajné služby vdovou po ozbrojenci zabitém během boje s vládními silami loni v únoru v dagestánském Chasavjurtu. Leží nedaleko hranice s Čečenskem.

Dívka "může být využita vůdci nelegálního ozbrojeného uskupení k organizaci teroristických útoků během přípravy a provedení zimních olympijských her jako sebevražedná teroristka", tvrdí FSB.

Pátrání od léta

Ruské bezpečnostní orgány vyhlásily po stoupenkyni severokavkazských džihádistů pátrání už loni v létě. Ibragimová se po smrti svého muže připojila k takzvané mucalaulské skupině, operující v Dagestánu.

Vůdce skupiny Abdula Labazanov, zabitý v polovině září 2013, se specializoval právě na výcvik sebevražedných atentátnic.

Labazonovým výcvikem prošla třeba jedna z teroristek, které se v březnu 2010 odpálily v moskevském metru. FSB se obává, že před svou smrtí stihl k sebevražednému útoku připravit i Ibragimovou.

Soči - cíl číslo jedna

Vůdce severokavkazských teroristů Doku Umarov loni v létě svým lidem přikázal, aby "všemi možnými způsoby" překazili  olympijské hry v Soči. Džihádisté pak začali být aktivnější nejen na Severním Kavkazu, kde chtějí vytvořit svůj islámský stát, ale i za jeho hranicemi.

Koncem loňského prosince došlo v jihoruském Volgogradu ke dvěma sebevražedným útokům. Výbuch na vlakovém nádraží a den nato v trolejbusu připravil o život 34 lidí, dalších 70 bylo zraněno.

K volgogradským útokům se už přihlásila severokavkazská odnož irácké teroristické skupiny Ansár al-Sunna. Podle videa na stránkách podporujících severokavkazské radikály byly atentáty provedeny na Umarův příkaz.

Putin: Slabost neprojevíme

Rusko bere teroristickou hrozbu velmi vážně. Ruský prezident Vladimir Putin poněkolikáté garantoval, že policie a tajná služba zajistí bezpečný průběh olympijských her.

"Jsme si velmi dobře vědomi, co to je, o jakou hrozbu jde, jak ji potlačit, jak s ní bojovat. Doufám, že naše bezpečnostní orgány si s tím poradí se ctí, důstojně, podobně jako při provedení ostatních velkých akcí sportovního i politického charakteru," uvedl Putin v rozhovoru s ruskými a zahraničními novináři.

A dodal: Pokud by Rusko projevilo slabost nebo strach, pomáhalo by tím teroristům dosáhnout jejich cílů.

Podle serveru Kavkazskij uzel, který situaci na Severním Kavkaze detailně monitoruje, tu sebevražedné útočnice provedly v uplynulých dvanácti letech celkem 26 atentátů.

Loni černé vdovy zaútočily hned třikrát. Po jejich útocích v roce 2013 zemřelo 24 osob, více než 96 bylo zraněno.

 

Právě se děje

Další zprávy