Tajné služby honí atentátnici. Černá vdova už je v Soči

Jiří Just Jiří Just
20. 1. 2014 11:30
Do dějiště olympiády odjela Dagestánka vycvičená k sebevražedným útokům, tvrdí FSB.
Oznámení FSB o hledané atentátnici.
Oznámení FSB o hledané atentátnici. | Foto: BlogSoči.ru

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Zimní olympijské hry v Soči ještě ani nezačaly a už se musí vypořádat s vážnou bezpečnostní hrozbou. Server BlogSoči.ru zveřejnil oznámení ruské tajné služby FSB, podle nějž se do dějiště olympiády vydala sebevražedná útočnice.

Operativní štáb FSB Soči-2014 podle něj získal informaci, že do sočinského regionu odjela dvaadvacetiletá Ruzanna Ibragimová ze severokavkazského Dagestánu.

Ibragimová je podle ruské tajné služby vdovou po ozbrojenci zabitém během boje s vládními silami loni v únoru v dagestánském Chasavjurtu. Leží nedaleko hranice s Čečenskem.

Dívka "může být využita vůdci nelegálního ozbrojeného uskupení k organizaci teroristických útoků během přípravy a provedení zimních olympijských her jako sebevražedná teroristka", tvrdí FSB.

Pátrání od léta

Ruské bezpečnostní orgány vyhlásily po stoupenkyni severokavkazských džihádistů pátrání už loni v létě. Ibragimová se po smrti svého muže připojila k takzvané mucalaulské skupině, operující v Dagestánu.

Vůdce skupiny Abdula Labazanov, zabitý v polovině září 2013, se specializoval právě na výcvik sebevražedných atentátnic.

Labazonovým výcvikem prošla třeba jedna z teroristek, které se v březnu 2010 odpálily v moskevském metru. FSB se obává, že před svou smrtí stihl k sebevražednému útoku připravit i Ibragimovou.

Soči - cíl číslo jedna

Vůdce severokavkazských teroristů Doku Umarov loni v létě svým lidem přikázal, aby "všemi možnými způsoby" překazili  olympijské hry v Soči. Džihádisté pak začali být aktivnější nejen na Severním Kavkazu, kde chtějí vytvořit svůj islámský stát, ale i za jeho hranicemi.

Koncem loňského prosince došlo v jihoruském Volgogradu ke dvěma sebevražedným útokům. Výbuch na vlakovém nádraží a den nato v trolejbusu připravil o život 34 lidí, dalších 70 bylo zraněno.

K volgogradským útokům se už přihlásila severokavkazská odnož irácké teroristické skupiny Ansár al-Sunna. Podle videa na stránkách podporujících severokavkazské radikály byly atentáty provedeny na Umarův příkaz.

Putin: Slabost neprojevíme

Rusko bere teroristickou hrozbu velmi vážně. Ruský prezident Vladimir Putin poněkolikáté garantoval, že policie a tajná služba zajistí bezpečný průběh olympijských her.

"Jsme si velmi dobře vědomi, co to je, o jakou hrozbu jde, jak ji potlačit, jak s ní bojovat. Doufám, že naše bezpečnostní orgány si s tím poradí se ctí, důstojně, podobně jako při provedení ostatních velkých akcí sportovního i politického charakteru," uvedl Putin v rozhovoru s ruskými a zahraničními novináři.

A dodal: Pokud by Rusko projevilo slabost nebo strach, pomáhalo by tím teroristům dosáhnout jejich cílů.

Podle serveru Kavkazskij uzel, který situaci na Severním Kavkaze detailně monitoruje, tu sebevražedné útočnice provedly v uplynulých dvanácti letech celkem 26 atentátů.

Loni černé vdovy zaútočily hned třikrát. Po jejich útocích v roce 2013 zemřelo 24 osob, více než 96 bylo zraněno.

 

Právě se děje

před 16 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy