Manila - Americké zvláštní síly pomáhají filipínské armádě v úsilí osvobodit město Marawi.
To leží na jihofilipínském ostrově Mindanao a pod kontrolou ho mají ozbrojenci napojení na Islámský stát (IS).
Američané ale poskytují pouze technickou podporu, řekl v sobotu podle agentury Reuters mluvčí filipínské armády. Informaci předtím agentuře sdělil také zástupce americké ambasády v Manile.
"Nebojují. Pouze poskytují technickou podporu," řekl armádní mluvčí Jo-Ar Herrera. O pomoc v boji o Marawi, který trvá už tři týdny, podle zástupce amerického velvyslanectví požádala filipínská vláda.
Původně dvousettisícové město Marawi obsadily stovky bojovníků, kteří přísahali věrnost IS. Podle vládních zdrojů jsou mezi nimi bojovníci z Indonésie, Malajsie, Indie, Saudské Arábie, Čečenska a Maroka. Obsazení města vyvolalo obavy, že ultraradikální organizace získává základnu v jihovýchodní Asii.
Boje o Marawi se rozhořely po neúspěšném zásahu bezpečnostních složek na předpokládaný úkryt Isnilona Hapilona, velitele teroristické skupiny Abu Sayyafa. Na pomoc mu přišla ozbrojená skupina Maute a islamisté město obsadili.
Nad městem byl podle agentury Reuters v pátek spatřen americký průzkumný letoun P3 Orion. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by Spojené státy do akce zapojily také pozemní jednotky.
Americká pomoc přichází po měsících ochlazení vztahů mezi Filipínami a USA, což jsou dlouholetí spojenci.
Kontroverzní filipínský prezident Rodrigo Duterte se před časem vyjadřoval nepřátelsky vůči Washingtonu a hrozil, že americké vojáky ze země vyžene. Vztahy se zjevně urovnaly po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce.
Washington vyslal příslušníky zvláštních sil na Mindanao už v roce 2002. Měli tam za úkol školit filipínské kolegy bojující proti radikálům z Abu Sayyafa a na základě tohoto programu bylo na ostrově až 1200 amerických vojáků.
Mise byla přerušena v roce 2015, v oblasti ale zůstala malá skupina Američanů poskytující logistickou a technickou podporu.