Útočník v kasinu na Filipínách nebyl terorista, ale závislý hráč s vysokými dluhy, oznámila policie

ČTK ČTK
4. 6. 2017 6:53
Zadlužený Filipínec závislý na hazardních hrách má na svědomí nejméně 38 lidí, kteří se udusili během jeho útoku na kasino v Manile. Útočník tak nebyl terorista, jak se původně myslelo.
Filipínská armáda. Ilustrační obrázek.
Filipínská armáda. Ilustrační obrázek. | Foto: Reuters

Manila - Útočník, který ze čtvrtka na pátek zavraždil nejméně 38 lidí v kasinu ve filipínském hlavním městě Manile, nebyl terorista, ale zadlužený Filipínec závislý na hazardních hrách. Informoval o tom šéf manilské policie Oscar Albayalde.

Policie rovněž uvedla, že rodina potvrdila útočníkovu identitu. Šlo o muže jménem Jesse Carlos, bývalého zaměstnance filipínského ministerstva financí, který jednal sám, napsala agentura AFP.

Podle Albayaldeho rodina sdělila, že dlužil 80 000 amerických dolarů (1,87 milionu Kč) kvůli "závislosti na hazardních hrách v kasinech," napsala agentura AP.

Po útoku spáchal sebevraždu. Většina obětí jeho činu se udusila kouřem z požáru, který založil. Dalších nejméně 78 osob utrpělo zranění.

Informace rodiny tak potvrdily domněnku, že "nešlo o teroristický útok." Úřady už dříve zavrhly myšlenku, že by čin spáchala organizace Islámský stát (IS), která se k němu přihlásila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy