Američané odmítají evoluci. Stvořil nás Bůh, myslí si

ČTK ČTK
2. 6. 2012 15:05
Až polovina obyvatel USA odmítá Darwinovu teorii, důvěra v ní roste se vzděláním

Praha - Většina Američanů si neumí představit, že by se lidstvo vyvinulo bez vědomí Boha.

Téměř polovina z nich - konkrétně 46 procent - přímo evoluci odmítá a je přesvědčena, že Bůh stvořil lidi v jejich současné podobě někdy během posledních 10.000 let. Ukázal to nejnovější průzkum Gallupova ústavu.

Třetina dotázaných si dále myslí, že se lidé vyvinuli z primátů, ale že tato evoluce byla bohem řízená. V přirozenou evoluci bez božího zásahu věří 15 procent Američanů.

Podle dlouhodobé analýzy se ukazuje, že počet Američanů přesvědčených o tom, že evoluce neexistuje, zůstává po třicet let stejný.

Republikáni na straně Boha

Změny jsou v tomto ohledu jen minimální. Ve stvoření lidí v jejich současné podobě věří stále stejně lidí. Podíl obyvatel spojených států přesvědčených o evoluci bez božího zásahu se zvýšil o šest procentních bodů, o stejný podíl se snížil počet Američanů přesvědčených o řízené evoluci.

Průzkum také ukázal na rozdíly v názorech podle politické příslušnosti. O stvoření lidí v jejich současné podobě je přesvědčeno padesát osm procent republikánských voličů, čtyřicet jedna procent voličů Demokratické strany a třicet devět procent Američanů, kteří se označují za stranicky nevyhraněné.

Zároveň se ukazuje, že podíl Američanů přesvědčených o stvoření lidí v současné podobě se snižuje s vyšší úrovní vzdělání.

Jediná skupina, v níž zastánci neřízené evoluce převažují nad stoupenci stvoření lidstva, jsou Američané s doktorským titulem z univerzity. Mezi nimi nicméně tvoří největší skupinu lidé, kteří věří, že evoluce lidí byla řízena bohem.

 

Právě se děje

Další zprávy