Učte Darwina, dokud je ještě čas, žádají britští vědci

Zahraničí Zahraničí, Václav Viták
20. 9. 2011 7:00
Odpůrci teorie vývoje druhů dělají všechno možné, aby ji zpochybnili

Londýn - Jako vědeckou teorii se křesťanští fundamentalisté snaží na britských státních školách prezentovat takzvaný kreacionismus a inteligentní plán. A dosáhnout toho, aby byl přednášen stejně jako Darwinova teorie o vývoji druhů.

Jejich tichá, ale intenzivní kampaň přiměla třicet prominentních vědců - včetně takových osobností, jako jsou sir David Attenborough a biolog Richard Dawkins, k sepsání petice, v níž vyzývají vládu, aby proti nim zakročila.

Vědci tvrdí, že organizace jako Truth in Science (Pravda ve vědě) povzbuzují učitele, aby zařadili kreacionismus a inteligentní plán - což je vlastně jen jiný název pro stvoření člověka Bohem - do výuky vědy.

Stěžují si, že je "nepřijatelné", aby se na státních školách takové názory učily a aby se tak podkopávala evoluční teorie Charlese Darwina.

Truth in Science se ale brání, že si pouze "přeje zdůraznit vědeckou nepodloženost neodarwinismu a povzbuzovat ke kritičtějšímu přístupu k výuce evoluce na školách a univerzitách".

Dinosauři byli na arše Noemově

Kreacionisté tvrdí, že náš svět byl stvořen před pouhými 10 000 lety, a věří, že dinosauři a lidé žili před potopou na Zemi společně. Potopu datují do roku 1600 po stvoření světa.

Prohlašují dále, že dinosauři byli spolu s ostatními zvířaty na Noemově arše, ale později vymřeli kvůli změnám klimatu, které nastaly po potopě. Ta podle nich vysvětluje, proč vznikly sedimentované horniny a proč jsou v nich fosilie.

Zmínění dinosauři vyhynuli, protože se nedokázali adaptovat na snížení objemu kyslíku ve vzduchu, které následovalo po této biblické katastrofě.

Kreacionisté nevylučují v zásadě evoluci, ale jen v rámci druhu, a tvrdí, že je řízena nějakou nadzemskou bytostí, jejíž počínání je vedeno předem připraveným inteligentním plánem.

Podle nich "nelze na základě extrapolace změn v rámci jednoho druhu prohlašovat, že se nějaké stvoření jako opice může změnit v člověka".

Namítají, že stoupenci evoluce nemají stále pro svou teorii žádný faktický důkaz. "Většina vědců věří v evoluci, protože věří, že většina vědců věří v evoluci," prohlásil pohrdavě evangelický kazatel Brian Edwards.

Kreacionisté obviňují Darwina, že je "kmotrem Hitlera a Stalina", neboť podle jejich názoru svými teoriemi umožnil vznik eugeniky, nacismu i materialistického komunismu.

Darwinisté bijí na poplach

Britské ministerstvo školství podle listu The Guardian říká, že všechny státní školy musejí mít vyvážené osnovy a že kreacionismus by neměl být přednášen jako vědecký fakt.

Nedisponuje však přesnými údaji o tom, na kolika školách a v jakém rozsahu se tento názor učí. Britská humanistická společnost (BHA), jež má ke kreacionismu zásadní výhrady, tvrdí: "Chceme, aby právě toto bylo monitorováno."

Darwinovo centrum v Londýně (ilustrační foto).
Darwinovo centrum v Londýně (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Podle BHA řada škol stále učí kreacionistické myšlenky místo prokázaných vědeckých faktů. Dvacet procent britských studentů uvedlo, že na základní škole jim byl přednášen kreacionismus a inteligentní plán jako vědecká pravda.

Materiály od kreacionistických společností jako Truth of Science se na britských státních školách stále používají.

Darwinisté mají důvod k obavám, protože podle průzkumu z roku 2009 se více než 50 procent dospělých Britů domnívá, že kreacionismus by měl být na školách vyučován spolu s evolucí jako vědecká teorie.

Biolog Dawkins, který je skalním odpůrcem kreacionismu, proto požaduje, aby se v Británii Darwinově evoluci druhů děti učily již od první třídy.

"Musíme přestat nazývat evoluci teorií... Je tak solidně demonstrovaná jako kterýkoli jiný vědecký fakt," argumentuje.

Výuka evoluce není v Británii na základní škole povinná. Labouristická vláda v roce 2009 přijala návrh zařadit tento předmět do osnov, ale prohrála o rok později volby.

Nová vládní koalice, složená z konzervativců a liberálních demokratů, pověřila ministerstvo školství, aby celou záležitost znovu posoudilo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy