Američané navázali styky s maoisty v Nepálu

pav
2. 5. 2008 12:50
Vítěz voleb zůstává na seznamu teroristických skupin
Hlavní představitelé maoistického hnutí v Nepálu sedí během únorových oslav v Káthmándú na tribuně vyzdobené portréty vůdců světového komunismu
Hlavní představitelé maoistického hnutí v Nepálu sedí během únorových oslav v Káthmándú na tribuně vyzdobené portréty vůdců světového komunismu | Foto: Reuters

Káthmándú - Americká administrativa porušila vlastní letité pravidlo, které říká, že „s teroristy se nejedná".

Velvyslankyně Spojených států v Nepálu se totiž vůbec poprvé setkala s vůdcem tamních maoistů, kteří i po vítězství v dubnových parlamentních volbách zůstávají na americkém seznamu teroristických organizací.

O schůzce informuje s odvoláním na americkou ambasádu v Káthmándú agentura AFP.

„Velvyslankyně Spojených států Nancy Powellová se včera setkala s předsedou nepálských maoistů Pušpou Kamalem Dahalem aby spolu projednali výsledky voleb z 10.dubna," uvádí se v prohlášení amerického zastupitelského úřadu.

Dahal, známý spíše pod přezdívkou Pračanda (Strašlivý), dovedl maoisty k jasnému vítězství ve volbách do ústavodárného shromáždění - v 601členném sboru budou mít 220 zástupců, což je dvakrát více, než kolik tam bude mít druhá nejsilnější strana Nepálský kongres.

Nepálští maoisté byli na tzv. Terrorist Exclusion List, sestavovaný každoročně  americkým ministerstvem zahraničí ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti, zařazeni v roce 2003.

„Maoisté (v roce 2007) pokračovali v násilnostech, vydírání a únosech a napětí v zemi v důsledku toho celý rok trvalo," píše se v nejnovější zprávě o stavu terorismu ve světě, zveřejněné ministerstvem zahraničí USA ve středu.

Maoistická frakce Komunistické strany Nepálu byla ustavena v roce 1994, o dva roky později vyhlásila královské armádě „lidovou válku", která si za deset let trvání vyžádala nejméně 13 tisíc lidských životů.

V roce 2006 uzavřeli maoisté dohodu o příměří a následujícího roku vstoupili do přechodné koaliční vlády. Ještě téhož roku z ní sice vystoupili, nyní se ale na základě výsledků dubnových voleb mají stát rozhodující politickou silou v zemi.

Očekává se, že mezi prvními kroky nové vlády bude zrušení 240leté hinduistické monarchie v Nepálu a vyhlášení sekulární republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy