V nepálském parlamentu jsou maoisté

pav, Reuters
15. 1. 2007 16:55
Káthmándú - Začátek konce monarchie v Nepálu, nebo počátek politického zmoudření vyznavačů diktatury proletariátu? Ode dneška zasedají v nepálském parlamentu maoisté.

Pro Nepál je to další krok v naplňování dohod, jež loni ukončily deset let trvající občanskou válku. Zahynuly v ní tisíce lidí a komunistickým povstalcům se "podařilo" ochromit fungování státu a připravit jej o důležité zisky z turistického ruchu.

  • O politické krizi v Nepálu více ZDE

Od nynějška mají ale maoisté hrát takříkajíc státnickou úlohu. V přechodném parlamentu, kde jim patří téměř čtvrtina křesel, se budou plně podílet na demokratickém procesu v zemi, který by měl tomuto horskému království dát v budoucnu novou ústavu.

Nový nepálský parlament

  • celkem 330 členů, z toho:
  • 209 členů dosavadního sboru
  • 83 maoistů
  • zbylí poslanci vybráni na základě konsensu obou stran

"Myslíme, že přechodné shromáždění udá nový směr procesu vytváření nového Nepálu," prohlásil Khim Lal Devkota, jeden z komunistických vůdců v čerstvě obměněné zákonodárné komoře.

Od provizorní ústavy ke zrušení monarchie?

Země se ode dneška bude řídit provizorní ústavou, na níž se během mírových rozhovorů dohodli povstalci s vládnoucí koalicí sedmi stran. Nový základní zákon odebírá králi exekutivní pravomoce ve prospěch ministerského předsedy. Ústava byla v plénu přijata aklamací, nikdo proti ní nevyslovil odpor.

O tom, zda maoisté zvládnou svou novou roli zatím panují pochyby. Analytici sice vesměs kvitují, že povstalci složili zbraně a zapojili se do politického mainstreamu, není však jasné, nakolik se budou schopni s novou situací sžít.

Návrh na zrušení monarchie má podporu i u značné části nepálské veřejnosti
Návrh na zrušení monarchie má podporu i u značné části nepálské veřejnosti | Foto: Reuters

"Nyní nastává čas, kdy se budou muset naučit politice kompromisu," uvádí editor týdeníku Nepali Times Kunda Dixit. "Největší výzvou pro ně bude to, že už k prosazování svých cílů nemohou používat hrozbu násilí."

V rámci mírového procesu mají maoisté uzamknout své zbraně do skladiští pod dohledem OSN. Ponechají si však od nich klíče - tak zněla dohoda. Pokud odzrbrojování půjde hladce, nic nebrání tomu, aby se maoisté podíleli také na práci přechodné vlády.

Jejím hlavním úkolem bude zorganizování voleb do ústavodárného shromáždění, které rozhodne o dalším osudu himalájské monarchie. Maoisté se přitom nijak netají tím, že usilují o její zrušení.

 

Právě se děje

Další zprávy