Pchjongjang - Americký mladík, který během zájezdu do Severní Koreje roztrhal své vízum a křičel, že chce v zemi získat azyl, přicestoval s úmyslem dostat se do vězení.
Chtěl mít co vyprávět, alespoň podle tvrzení Pchjongjangu.
A poté, co stalinistický režim čtyřiadvacetiletému Matthewovi Toddovi Millerovi nečekaně povolil rozhovor pro CNN, to potvrdil i on sám. Prohlásil totiž, že do země cestoval "porušit zákon a nechat se zavřít."
Není ale vyloučeno, že jeho prohlášení pro televizi bylo vynuceno.
Pokud nicméně Miller mluvil pravdu, plán mu vyšel.
Za nepřátelské jednání vůči Severní Koreji dostal šest let těžkých prací v jednom z lágrů. O tom, co se v nich děje, zatím vyprávěla jen hrstka lidí, jimž se podařilo přežít a z KLDR utéct.
Motivem Millerova jednání byla podle severokorejské agentury KCNA snaha stát se mučedníkem a vyprávěním o vězení v neizolovanější zemi světa se proslavit podobně jako whistleblower Edward Snowden.
Pas roztrhal rovnou na letišti
S realizací svého plánu mladík nijak neotálel. Vízum v dubnu roztrhal ještě na letišti v Pchjongjangu. Zároveň křičel, že přiletěl žádat o azyl.
Po zatčení zase tvrdil, že je americký agent pověřený infiltrováním tamního vězení.
Výše zmíněného se dopustil v naději, že se úmyslným chuligánstvím stane celosvětově známým a druhým Snowdenem.
"Výše zmíněného se dopustil v naději, že se úmyslným chuligánstvím stane celosvětově známým a druhým Snowdenem. Věřil, že se po odsouzení setká s dalším vězněným Američanem Kennethem Baem a přispěje k jeho propuštění. Pak chtěl o všem podat svědectví," píše KCNA.
Na propuštění to ale vzhledem k odsouzení za "zlověstný úmysl pomluvit KLDR" příliš nevypadá. K tomu, aby mladého Američana shledal vinným, potřeboval soud v Pchjongjangu jen 90 minut.
Severokorejci vězní celkem tři Američany
Vedení cestovní kanceláře Uri Tours, která Millera do Severní Koreje dopravila, vydalo prohlášení, že "netuší, proč své vízum roztrhal".
Za severokorejskými mřížemi jsou v současnosti drženi tři Američané.
Miller, duchovní Kenneth Bae, jenž byl zatčen v roce 2012 za "pokus o rozvrácení severokorejského režimu", a Jefrey Fowle, jenž je ve vězení od června, kdy do země přicestoval jako turista.
Americké ministerstvo zahraničí o propuštění svých vězněných občanů opakovaně žádá. Režim mladého vůdce Kim Čong-una ale dosud nereagoval.