Američan zavraždil matku a bratra. Texaský guvernér ho hodinu před popravou omilostnil

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2018 6:53
Vrahův otec žádal pro syna milost u guvernéra. Politik mu těsně před popravou vyhověl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons

Washington - Hned tři popravy měla trojice různých amerických států v plánu na čtvrtek. Zatímco úřady na Floridě ukončily život muže usvědčeného ze znásilnění a vraždy studentky, texaský guvernér hodinu před popravou omilostnil vraha na žádost jeho otce, který se málem stal jednou z jeho obětí. V Alabamě odložili popravu odsouzence, podle jehož stížnosti jeho zdravotní stav neumožňoval aplikaci injekce s jedem, informovala agentura AP.

Texaský guvernér Greg Abbott sáhl ke zřídka vídanému kroku a vyhověl žádosti o milost od příbuzných osmatřicetiletého Thomase Whitakera, který v roce 2003 osnoval plán na vyvraždění své rodiny. Zemřela jeho matka Tricia a bratr Kevin, zatímco jeho otec Kent postřelený do hrudníku přežil. Před popravou napsal Abbottovi dopis, v němž prosil o milost s odůvodněním, že poprava jeho žal ještě zhorší. Guvernér žádosti vyhověl a snížil Whitakerovi trest na doživotí bez možnosti propuštění.

Neobvyklá scéna se odehrála při popravě na Floridě, kde smrticí injekce ukončila život sedmačtyřicetiletého Erica Branche. Ve chvíli, kdy mu pracovníci věznice vpravovali jed do žil, třikrát vykřikl: "Vrazi!" Podle jednoho z přítomných činovníků nezapříčinilo jeho neobvyklou reakci působení smrticích látek a při popravě netrpěl.

Branch byl usvědčen ze znásilnění a vraždy jednadvacetileté dívky, k nimž došlo v roce 1993.

Třetí odsouzenec se odvolal proti popravě ve státě Alabama. Obhajoba jednašedesátiletého Doylea Lee Hamma argumentovala tím, že stav jeho žil kvůli rakovině, žloutence a užívání drog neumožňuje aplikaci smrticí injekce. Místní úřady rozhodly, že mu popravčí na základě lékařského posudku látku aplikuje do žíly na noze, která je dostatečně dlouhá, aby pojala obsah injekce.

Nejvyšší soud nejprve těsně před začátkem popravu pozastavil, poté však rozhodl, že takovéto řešení situace je právně přípustné. Místní úřady však komplikovanou popravu nestihly připravit před koncem dne, na nějž byla stanovena, a rozhodly o jejím odložení.

Hamm byl odsouzen za loupežné přepadení a vraždu zaměstnance motelu, které spolu s komplici spáchal v roce 1987.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy