Trest smrti v USA poprvé podporuje méně než polovina lidí. Republikání převažují nad demokraty

ČTK ČTK
1. 10. 2016 16:14
Trest smrti v USA podporuje poprvé za poslední čtyři desítky let méně než polovina obyvatel. Pro jeho podporu se vyslovilo 49 procent dotázaných. Tresty smrti schvalují spíše republikáni, kteří nad demokraty převažují zhruba dvojnásobně. Více pro trest smrti jsou také muži, než ženy a více běloši, než černoši. Mezi vysokoškoláky je podpora 43 procent, mezi osobami bez diplomu 51 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons

Washington - Podíl Američanů, kteří podporují trest smrti klesl poprvé pod 50 procent, a to za posledních 40 let. Vyplývá to z průzkumu americké společnosti Pew Research Center (PRC), uvedl web stanice BBC.

Trest smrti nyní podporuje 49 procent Američanů, což je ale pořád více než těch co výslovně uvedli, že jsou proti (42 procent). Loni v březnu popravy ještě podporovalo 56 procent dotázaných.

Nejvíce podporovatelů trestů smrti bylo v polovině 90. let minulého století: v roce 1994 je schvalovalo zhruba 80 procent lidí.

Nyní je odpor vůči popravám nejvyšší od roku 1972. A nejnižší podpora od začátku měření byla v roce 1966, kdy činila 42 procent.

Tresty smrti i v současnosti schvalují příznivci republikánů (72 procent), zatímco mezi demokraty jich je 34 procent. Méně markantní je rozdíl mezi pohlavími: podporuje je víc mužů (55 procent) než žen (43 procent). Nejvíce je také zastánců poprav mezi bělochy (57 procent) a nejméně mezi černochy (29 procent). Za zmínku ale stojí, že většinu popravovaných osob za závažné trestné činy tvoří právě černoši.

Mezi vysokoškoláky je podpora 43 procent, mezi osobami bez diplomu 51 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy