Dvaaosmdesátiletý Buteflika, který trpí od roku 2013 následky mrtvice, se měl o svůj mandát v dubnu ucházet už popáté. Proti tomu se však v únoru zvedla nebývalá vlna protestů. Podle agentury Reuters do ulic vycházely každý den desítky tisíc Alžířanů všech společenských vrstev. Na stranu protestujících se minulý týden přidalo i několik poslanců Buteflikovy vládní Fronty národního osvobození (FLN), kteří rezignovali na své funkce.
Buteflika minulý týden vydal prohlášení, v němž varoval před nepokoji, které by mohly Alžírsko destabilizovat. Situaci se už dříve pokusil uklidnit příslibem, že v případě zvolení nebude mandát zastávat celé volební období. Nynější protesty v zemi, která je významným producentem ropy a zemního plynu, jsou největší od takzvaného arabského jara z roku 2011.
Buteflika byl poprvé zvolen v roce 1999 a přičítají se mu zásluhy za ukončení více než deset let trvající občanské války mezi vládou a islamistickými povstalci, která za sebou zanechala asi 200.000 mrtvých. Od mozkové příhody v roce 2013 na veřejnosti nemluvil. O svém dnešní rozhodnutí informoval v prohlášení, které vydal prezidentův úřad.
Prezident v prohlášení také mimo jiné slíbil, že do konce roku předloží návrh nové ústavy, kterou by lidé měli schválit v referendu. Jmenovat chce i orgán, jehož úkolem bude naplánovat termín nových voleb.
Alžírská televize zanedlouho po prezidentově oznámení informovala o odstoupení premiéra Ujahji. Vládní kabinet nově povede dosavadní ministr vnitra Núreddín Bedúí, uvedla televize.
Tlak na prezidenta v posledních dnech sílil, zdůraznil zpravodajský web BBC. Dohlížet na průběh voleb v případě jeho opětovné kandidatury dnes odmítlo více než tisíc soudců. Náčelník generálního štábu alžírské armády pak prohlásil, že lidé a armáda mají stejnou vizi budoucnosti země.