Alžírsko vře kvůli nemocnému prezidentovi. Francie se bojí migrace, armáda varuje

Martin Novák Martin Novák
8. 3. 2019 11:51
Akci s názvem Pochod dvaceti milionů připravili na pátek odpoledne v Alžírsku odpůrci prezidenta Abdalazíze Butefliky. Nechtějí, aby dvaaosmdesátiletý vážně nemocný politik popáté za sebou kandidoval na prezidenta.
Demonstrace začaly v mnoha alžírských městech v únoru. Prezidentské volby se uskuteční v polovině dubna.
Demonstrace začaly v mnoha alžírských městech v únoru. Prezidentské volby se uskuteční v polovině dubna. | Foto: Reuters

Vládne přitom už dvacet let. Kandidatura muže, který před šesti lety utrpěl mrtvici, skoro nemůže mluvit a neobjevuje se na veřejnosti, vyvolala velký hněv.

Zejména mladí Alžířané žádají změny a odmítají současný systém. V jeho čele stojí armáda, zpravodajské služby a byznysmeni propojení se státní ropnou společností Sonatrach.

Protesty se odehrávají v alžírských městech už tři týdny, páteční demonstrace má být zatím největší. Bouří se studenti, odbory i právníci. Ve středu pochodovali advokáti centrem hlavního města Alžíru a provolávali hesla jako "Republiku, ne království" a "Lid si přeje změnu režimu". Toto druhé heslo často provolávali lidé v ulicích měst několika arabských zemí během takzvaného arabského jara v roce 2011.

Alžírsku se tehdy revoluce vyhnula, protože země prošla v 90. letech občanskou válkou mezi režimem a islamisty. Zemřelo v ní více než sto tisíc lidí. Alžířané proto dlouho akceptovali vládu armády s tím, že zajišťuje mír a stabilitu.

Trpělivost je u konce

Náčelník generálního štábu ozbrojených sil vydal ve čtvrtek opozici varování. "Budeme garantovat bezpečnost země a nedovolíme návrat roků bolesti," prohlásil. Zatím vojáci zůstávají v kasárnách, proti demonstrantům zasahují "jen" policisté.

Trpělivost je ale nyní u konce. Ekonomika nezvládá velký populační růst. Sedmdesát procent obyvatel Alžírska je mladších třiceti let, přitom z této věkové skupiny je čtvrtina lidí nezaměstnaná. Katastrofálně se nedostává bytů.

Země je závislá na vývozu ropy a zemního plynu. Dominantní pozici v převážně státem vlastněné ekonomice má ropná a plynárenská společnost Sonatrach. Alžírsko je klíčovým vývozcem energie i do Evropy: je třetím největším importérem ropy a zemního plynu do Evropské unie po Rusku a Norsku.

Víc než 50 let v politice

Prezident Buteflika působí v alžírské politice už déle než půl století. Po získání nezávislosti v roce 1962 byl prvním ministrem zahraničí, později musel na čas odejít do exilu, žil ve Švýcarsku. Prezidentem se stal v roce 1999 a podařilo se mu ukončit občanskou válku.

Na veřejnosti se objevil naposledy na konci roku 2011, kdy slavnostně otevíral alžírské metro.

Tento týden se vrátil domů z léčení v Ženevě a v dopise uvedl, že "demonstrací mohou zneužít nebezpečné domácí a zahraniční skupiny, které mohou vyvolat krizi". Nekonkretizoval, koho tím myslí.

Francouzská média ale upozorňují na to, že opozice vůči režimu je nejednotná a nekoordinovaná. Nejde o hnutí s jasným vedením, jako je tomu například ve Venezuele.

Pokud by se politická a bezpečnostní situace v severoafrické zemi zhoršila, Paříž se obává migrační vlny do Francie. Obě země udržují z koloniálních dob těsné vztahy a stále platí, že téměř každý Alžířan umí francouzsky. Někteří i lépe než arabsky. A ve Francii žije více než milionová komunita přistěhovalců alžírského původu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 59 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy