Alžírská Al-Káida straší Evropu. Stoupenců jsou stovky

mih
3. 8. 2008 22:00
Z lokálního povstání se stala teroristická hrozba
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Naciria (Alžírsko) - Ukryti v kopcích vedli ještě před pár lety nejistou válku proti alžírské vládě.

"Neměli jsme dost zbraní. Noví lidé už k nám nechtěli. A peníze, těch jsme měli taky málo," vzpomíná bývalý povstalecký poručík Mourad Khettab.

Pak - v roce 2004 - přišel zlom: vůdce povstalců, vysokoškolsky vzdělaný matematik Abdelmalek Droukdal poslal vzkaz do Iráku. Adresátem byl Abú Musáb al-Zarkáví, tehdy regionální vůdce Al-Káidy.

Poté se povstalci přejmenovali na Al-Káidu v islámském Maghrebu a stali se úspěšnou odnoží teroristické sítě Usámy bin Ládina.

Jak se z regionálního alžírského povstaleckého hnutí stala obávaná odnož Al-Káidy, která straší Evropu, na základě výpovědí bezpečnostních expertů, politiků i teroristů samotných popsal ve svém článku americký deník The New York Times.

Vydělali Al-Káida i povstalci

Ke sbližování Al-Káidy a alžírských povstalců začalo docházet už v devadesátých letech, kdy v Alžírsku narůstal počet radikálních islamistů.

Foto: Aktuálně.cz

Usáma bin Ládin podle výpovědi jednoho z tehdejších vůdců alžírských povstalců uvažoval o tom, že by právě v kopcích severního Alžírska, v blízkosti Evropy, mohlo vzniknout centrum Al-Káidy. Tamní povstalci to však údajně tehdy odmítli. Chtěli pokračovat pouze v boji proti alžírské vládě.

K propojení tak došlo až o deset let později. Vydělaly na něm obě strany. Alžírská skupina mohla poskytnout stovky zkušených bojovníků a měla možnosti k napojení na extremisty v Evropě. Al-Káida poskytla peníze, zázemí a celosvětově známou "značku", která přilákala další extremisty.

V následujících měsících bezpečnostní složky v Evropě zatkly řadu podezřelých osob severoafrického původu, byť jejich napojení na teroristy z Alžírska nebylo vždy prokázáno.

Taktika povstalců se změnila: ze severu Afriky začaly přicházet zprávy o bombových atentátech a únosech a vraždách turistů.

Podle tehdejšího vůdce povstalců Droukhdala byly důvody sblížení s Al-Káidou především náboženské. Někteří další ozbrojenci reportérům amerického deníku vypověděli, že roli při napojení na Al-Káidu sehrál také fakt, že americká vláda po 11. září 2001 alžírské povstalce zapsala na seznam teroristických organizací, přestože mnozí američtí bezpečnostní experti tehdy tvrdili, že jde jen o regionální povstání.

Hrozba pro Francii i celou Evropu

Dnes severoafrická odnož Al-Káidy trénuje v několika menších výcvikových centrech budoucí bojovníky z Maroka, Tuniska i z daleké Nigérie.

Americké ministerstvo zahraničí ve své nejnovější výroční zprávě o terorismu považuje Al-Káidu v islámském Maghrebu společně s teroristy ukrývajícími se na kmenových územích Pákistánu za největší hrozbu.

Podle představitelů EU jsou pro severoafrické teroristy hlavním cílem útoky v Evropě.

Abú Musáb Zarkáví byl údajně se špičkami Al-Káidy v Alžírsku ve spojení. Dnes už je rok a půl po smrti
Abú Musáb Zarkáví byl údajně se špičkami Al-Káidy v Alžírsku ve spojení. Dnes už je rok a půl po smrti | Foto: Reuters

Zpravodajské služby například letos zaznamenaly zprávu z ústředí Al-Káidy adresovanou vůdci severoafrické odnože, zda by nemohl Al-Káidě napomoci v odplatě za opětovné otištění karikatur proroka Mohameda v dánském tisku.

Nebezpečí představují severoafričtí teroristé zvláště pro Francii, kterou v roce 2005 jejich vůdce označil za nepřítele číslo 1.

Alžírsko bylo do roku 1962 francouzskou državou, v zemi nyní žije řada severoafrických přistěhovalců.

Minulý měsíc proto Francie podepsala s alžírskou vládou dohodu o vojenské pomoci. Také Američané podporují výcvik alžírského vojska.

Alžírská vláda je víceméně nakloněná Západu, spolupráce při vyšetřování terorismu však vázne. Alžírská vláda údajně odmítá poskytnout západním bezpečnostním složkám řadu citlivých informací.

Připomíná to Afghánistán

Účinný zásah proti severoafrickým teroristům je podle alžírské vlády čím dál obtížnější. Ozbrojenci převzali mimo taktiky boje i organizační strukturu Al-Káidy. Začala se tvořit síť z málo početných skupin bojovníků, které jsou na sobě do značné míry nezávislé.

Budova alžírského soudu po prosincovém útoku
Budova alžírského soudu po prosincovém útoku | Foto: Reuters

Jedna ze skupin například přepadla a zabila francouzské turisty v Mauretánii, jiná unesla rakouské turisty v Tunisku.

Loni teroristé na severu Afriky provedli nejméně osm sebevražedných atentátů - mimo jiné také 11. dubna a 11. prosince. Ozbrojenci začali útočit i pomocí dálkově odpalovaných náloží. Zprávy o výbuších stále více připomínají incidenty v Iráku nebo Afghánistánu, píše The New York Times.

Přibývá také útoků na západní cíle. K zatím nejhoršímu atentátu došlo loni v prosinci, kdy pumový útok na budovu OSN a soud v Alžíru zabil 41 lidí.

Stoupenců jsou stovky

Centrem severoafrické Al-Káidy zůstává kopcovitá oblast východně od Alžíru.

Alžírská vláda v minulém roce údajně zabila nebo zadržela 1100 povstalců, což je dvojnásobek oproti roku 2006.

Americké bezpečnostní složky odhadují, že skupina má nyní v horách u Alžíru asi 300 až 400 stoupenců. Dalších asi 200 přívrženců působí v ostatních regionech Alžírska.

Podle představitelů alžírské vlády teroristé využívají čím dál vynalézavějších metod, jak do svých řad přilákat další stoupence. A podle alžírského ministerstva zahraničí jsou noví bojovníci "stále nekompromisnější".

Čtěte seriál: Jak pracuje Al-Káida

 

Právě se děje

Další zprávy