New York - Vylepšená verze nálože, kterou je možné propašovat na palubu letadla ve spodním prádle, se nedostala do rukou Američanů náhodou.
Podle amerických médií ji CIA předal dvojitý agent, jenž infiltroval Al-Káidu a přihlásil se jako dobrovolník k sebevražednému útoku.
Podobně jako při neúspěšném pokusu o "spoďárový" atentát o Vánocích 2009 ji měl odpálit v letadle nad územím Spojených států.
Namísto toho ale špion, jenž pracoval pro saúdskoarabskou i americkou tajnou službu, bombu donesl agentům k expertize.
Podle agentury AP ve Washingtonu o záměru jemenské Al-Káidy použít sofistikovanější model nálože ve spodním prádle věděli už měsíc, a měli tak čas atentátu zabránit.
Na základě informací předaných dvojitým agentem byl navíc naplánován nedělní útok amerického bezpilotního letounu na vůz, v němž seděl jemenský vůdce Al-Káídy Fahda Al Kusa. Kus byl zřejmě zodpovědný za útok na americký torpédoborec USS Cole, jenž teroristé poslali ke dnu před dvanácti lety a měl stát i za vývojem bomb ve spodním prádle. FBI vypsala na jeho hlavu odměnu 5 milionů dolarů.
To ale není všechno. Díky několikatýdennímu pobytu svého člověka v ústředí jemenské Al-Káidy mají Američané a jejich spojenci cenné informace i o dalších plánech a metodách teroristů. Co konkrétně se dozvěděli, ale prozradit nechtějí.
Další agenti v ohrožení
Podle šéfa sněmovní komise pro vnitřní bezpečnost Petera Kinga bylo nešťastné už zveřejnění informací, které teď kolují médii. "Z mého pohledu je to nešťastné, protože to může ovlivnit některé naše zámořské operace," řekl King v rozhovoru pro CNN.
Deník The New York Times napsal, že už je dvojitý agent v bezpečí v Saúdské Arábii a ukořistěnou nálož stále zkoumají experti z FBI. Bomba, jež by letoun podle expertů "nepochybně poslala k zemi" neobsahovala kovové součástky, takže nebyla odhalitelná detektory kovu. Měla také dvojitý odpalovací systém, aby se neopakovalo selhání z Detroitu.
"Dokazuje to, že teroristé neustávají ve snaze vyvíjet stále děsivější a perverznější metody, jak zabíjet nevinné lidi," okomentovala vývoj případu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, toho času na návštěvě Indie.
Podle amerického ministerstva obrany jsou do boje proti terorismu zapojeny i jemenské úřady. "S jemenskou vládou a armádou už nějakou dobu spolupracujeme, snažíme se jim pomoci vypořádat se s rostoucím nebezpečím ze strany Al-Káidy," prozradil mluvčí Pentagonu John Kirby.
K prvnímu a zatím poslednímu útoku tohoto typu došlo o vánočních svátcích roku 2009. Nigerijec Umar Farúk Abdulmutaláb se pokusil před přistáním v Detroitu (letěl z Amsterodamu) odpálit bombu ukrytou ve spodním prádle.
Bomba ale nevybuchla, jen se vznítila, cestující Abdulmutalába přemohli a oheň uhasili. Za nepovedený pokus o teroristický útok dostal mladík loni v říjnu doživotí.