Al-Káida je prý finančně na dně, Taliban má peněz dost

Roman Gazdík
13. 10. 2009 13:15
Podle USA Al-Káida letos už nejméně čtyřikrát požádala o finanční injekce
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu.
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Washington - Teroristická síť Al-Káida je na tom finančně velmi špatně, naopak obchody kvetou afghánskému povstaleckému hnutí Taliban, který získává peníze jak od soukromých dárců, tak od překupníků s drogami i běžných obchodníků platících výpalné.

„Odhadujeme, že Al-Káida je na tom finančně nejhůře za posledních několik let. Výsledkem je, že její vliv klesá," citovala agentura AP náměstka ministra financí USA pro financování teroristických sítí Davida Cohena.

Mezinárodní snahy monitorovat a blokovat pohyb peněz směrem k Al-Káidě tak údajně nesou své ovoce. Podle Cohena jen za první pololetí letošního roku vyzvala teroristická síť své příznivce čtyřikrát, aby jí penězi pomohli podpořit verbování nových členů a jejich trénink.

Taliban cvičí na vojáky NATO:

Taliban má peněz dost

Ohledně Talibanu je situace odlišná. Šéf operací americké armády a NATO v Afghánistánu generál Stanley McChrystal nedávno uvedl, že problémem je zejména různorodost finančních zdrojů, kterými afghánští povstalci disponují.

Různorodost finančních zdrojů - to je výhodou talibanských povstaleckých skupin
Různorodost finančních zdrojů - to je výhodou talibanských povstaleckých skupin | Foto: Reuters

Podle zvláštního vyslance pro Afghánistán a Pákistán Richarda Holbrooka jsou hlavními přispěvateli do povstalecké pokladny soukromé osoby ze států Perského zálivu. Cohen však ve svém vystoupení na konferenci pořádané Americkou asociací bankéřů a Americkou právnickou asociací (ABA) zdůrazňoval zejména afghánské zdroje.

V americké administrativě nyní probíhá debata o tom, jak vést válku v Afghánistánu. Křídlo vedené viceprezidentem Joem Bidenem se domnívá, že by bylo lepší zaměřit se na operace proti Al-Káidě a omezit boj s Talibanem.

 

Na to, jak úzké jsou vztahy mezi talibanskými skupinami a Al-Káidou, existují různé názory.

Taliban vybírá peníze jak od zdejších pěstitelů máku, tak od výrobců opia a heroinu. Zdaňuje také běžné obchodníky pracující na územích, kde povstalci působí.

Taliban byl proti drogám, teď je pro

Během své vlády v Afgánistánu v letech 1996 až 2001 Taliban výrobu drog zakázal, mák na heroin se tak pěstoval pouze na malé části státu ovládané prozápadní Severní aliancí.

Po pádu jimi řízeného režimu se však islamistické hnutí obrátilo k obchodu s drogami jako ke stabilnímu zdroji financí pro své operace a Afghánistán se tak stal zdaleka největším producentem opia a heroinu na světě.

Vedle Afghánistánu je jedním z největších producentů máku i Česká republika. Zatímco ve Střední Asii se z něj vyrýbí heroin, u nás léky a buchty
Vedle Afghánistánu je jedním z největších producentů máku i Česká republika. Zatímco ve Střední Asii se z něj vyrýbí heroin, u nás léky a buchty | Foto: Reuters

Podle údajů Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) Afghánistán šest let po sobě vyprodukoval více než devadesát procent světového opia a heroinu.

Poslední zpráva UNODC ze září 2009 sice hovoří o tom, že velikost území osázeného mákem klesla o 22 procent, díky využívání hnojiv na existujících polích se však množství vyrobeného opia snížilo pouze o desetinu.

Země se také stala po Maroku druhým největším producentem hašiše a podle dat, která unikla z další připravované zprávy UNODC, je možné, že už Maroko předhonila.

Podívejte se, jak ČR pomáhá Afghánistánu:

 

Právě se děje

Další zprávy