S vysíláním v anglickém jazyce hodlá zasáhnout celý svět.
"Mnoho lidí se mě ptá, jestli míříme na anglicky mluvící muslimy," říká ředitel zpravodajství nové stanice Steve Clark v rozhovoru pro časopis Time. "Ve skutečnosti se chceme zalíbit každému, kdo mluví anglicky."
Budeme konkurovat BBC a CNN, tvrdí vedení
Převážně západní novináři nového kanálu hodlají konkurovat existujícím zpravodajským stanicím jako CNN nebo BBC World.
Infobox
BBC World
Ředitelství: Londýn
Zaměstnanci: 3400
Kanceláře: 58
Začátek vysílání: 1995
CNN
Ředitelství: Atlanta
Zaměstnanci: 4000
Kanceláře: 36
Začátek vysílání: 1980
AL-Džazíra
Ředitelství: Dóha
Zaměstnanci: 250
Kanceláře: 3
Začátek vysílání: 1996
Šéfem anglického vysílání Al-Džazíry (Al Jazeera International) se stal Brit Nigel Parsons a zpravodajství bude mimo jiné moderovat známý televizní novinář David Frost.
"Pokud vše bude probíhat tak, jak má, spustíme naše vysílání již před fotbalovým mistrovstvím světa," prohlásil Parson. Podle něj by měla anglická verze Al-Džazíry přilákat k obrazovkám na 50 milionů diváků po celém světě.
Uspěje anglická Al-Džazíra?
Zatímco finance nejsou pro katarského emíra, který novou anglickou stanici stejně jako její arabskou verzi bude i nadále financovat, problémem, vysílací struktura a orientace na nearabského diváka by být mohla.
Televizní stanice, která zažila období své největší slávy až po teroristických útocích 11. září, se tak bude muset nutně přizpůsobit světu.
V uplynulých letech se totiž arabská Al-Džazíra nevyhnula obviňování Západu, že se chová jako mluvčí nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina, stejně jako arabských zemí, pro které představuje zbraň v rukou Izraelců.
Přesto i nadále zůstává nejpopulárnějším zprostředkovatelem zpráv v arabském světě. Jednoznačně poráží i americkou CNN, která byla nejsledovanější v první válce v Zálivu.
"Na rozdíl od CNN, která se svým jednostranným informováním z Iráku dostala do krize, my nabídneme zprávy z obou táborů," tvrdí Clark.
Arabské stanice se řídí náladou ulice
V blízkovýchodním regionu ji tak sekunduje pouze proamerická saúdskoarabská stanice Al-Arabíja.
"Většina arabských televizí se snaží podchytit nálady arabské ulice a lehce tak získat mezi Araby popularitu. Sledovanost pak roste," tvrdí Abdulláh Schleifer, ředitel fakulty televizní žurnalistiky na americké univerzitě v Káhiře o úspěšných arabských stanicích.
"Nová stanice se bude snažit ze všech sil dokázat, že její informace jsou objektivní. Určitě se však hlavně v počátcích dopustíme řady chyb," připustil jeden z redaktorů nové stanice Hugh Miles.
Přestože zpravodajství z Blízkého východu bude i nadále stěžejní, otevření dvou nových kanceláří umožní lepší sledování událostí mimo region. Ve Spojených státech se ale proti otevření amerického sídla stanice zvedla vlna demonstrací a kritiky.
Americké televizní stanice však ze strany mediálních analytiků často čelí podobné kritice. Zpravodajství řady z nich je prý stejně neobjektivní jako informace arabských stanic.
FAKTA O TELEVIZNÍ STANICI AL-DŽAZÍRA:
|