Aktivisté v Německu pronikli do uhelného dolu. Nejméně osm policistů utrpělo zranění

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2019 22:25
Nejméně osm německých policistů bylo v sobotu zraněno poté, co odpůrci těžby v porýnském hnědouhelném revíru prorazili policejní kordon a vnikli do dolu. Aktualizovanou bilanci zveřejnila pozdě večer agentura DPA, závažnost zranění policie neuvedla.
Protesty proti těžbě uhlí poblíž Düsseldorfu
Protesty proti těžbě uhlí poblíž Düsseldorfu | Foto: Reuters

Důslednější ochrany ovzduší se u dolu Garzweiler patřícího energetické skupině RWE domáhají tisíce lidí, které se policie z místa snaží vytlačit. Několik demonstrantů policie zadržela, jejich druzi se je poté pokusili osvobodit.

Aktivisté se v dnešním protestu spojili s účastníky manifestace "Pátky pro budoucnost", na kterou v pátek v Cáchách na západě Německa přišlo asi 20 tisíc lidí, a s dalšími ekologickými iniciativami. Ochránci klimatu požadují, aby Německo zastavilo těžbu uhlí rychleji než plánuje a přestalo používat tuto surovinu k výrobě elektrické energie.

Protestují rovněž proti bourání vesnic, které mají ustoupit těžbě uhlí, i kácení cenného Hambašského lesa, které má v plánu společnost RWE, aby mohla rozšířit dobývání uhlí. "Všichni jsou proti uhlí, jen ne Peter, ten oddoluje ještě metr," stálo na plakátu jednoho z demonstrantů. Měl na mysli ministra hospodářství Petera Altmeiera.

Podle jedné ze skupin organizující dnešní protest přišlo asi osm tisíc lidí. Dalších zhruba 800 lidí od pátku blokuje trať u dolu Garzweiler, po níž se vozí uhlí do elektrárny RWE v nedalekém Neurathu.

"Máme malé jubileum. Už 24 hodin blokuje zelený prst severojižní dráhu," napsala v sobotu večer na twitteru ekologická iniciativa Ende Gelände, která často pořádá akce proti těžbě uhlí.

Demonstranti se v sobotu rozdělili do několika skupin, které nazývají prsty. Jedna ze skupin, konkrétně stříbrný prst, zablokovala další trať u Hambachu. Přímo v dole pak působí zlatý prst, který na twitteru napsal, že policisté aktivistům již několik hodin odmítají přístup k pitné vodě.

DPA napsala, že policie večer začala s vyklízením části dolu, kam demonstranti pronikli. Z videa, které iniciativa Ende Gelände zveřejnila, je patrné, že policisté přistupují k jednotlivým demonstrantům a vyzývají je k odchodu. Protože aktivisté na tyto výzvy nereagují, policisté je vyvádějí.

Policie také zadržela blíže neupřesněný počet demonstrantů, které drží na zvláštním shromaždišti. Odtud se zadržovaná skupina pokusila utéct. Policie následně demonstranty varovala, aby se chovali s rozumem, spolupracovali a vyvarovali se útoků na policii.

Policie do oblasti vesnice Hochneukirch ležící poblíž dolu Garzweiler nasadila stovky mužů a žen, kteří mají za úkol zabránit tomu, aby aktivisté tento rozsáhlý povrchový důl a blízké elektrárny obsadili. Na místě je v pohotovosti také obrněný vůz s radlicí, který policie používá k vytlačení demonstrantů.

Agentura AP napsala, že pod vlivem studentských manifestací za lepší ochranu klimatu i sílících preferencí opozičních Zelených kancléřka Angela Merkelová stanovila cíl, aby se Německo do roku 2050 stalo neutrální pokud jde o emise oxidu uhličitého.

DPA napsala, že jen nedaleko dolu Garzweiler na odvodňovací čerpací stanici RWE vyhořela rozvodná skříň. Policie předpokládá, že to bylo dílo žháře, a nevyloučila, že to souviselo s dnešní demonstrací. Již v pátek hořelo na jiné nedaleké odčerpávací stanici, kde očividně rovněž útočil žhář.

V rámci boje za klima blokují němečtí aktivisté železniční dopravu do tamního dolu:

 

Právě se děje

Další zprávy