Foto: Mezinárodní protest na českých hranicích. Stovky lidí brojí proti polskému dolu

Podívejte se, jak vypadal mezinárodní protest proti rozšíření v polském dole Turów, svolaný na pomezí Česka, Německa a Polska.
Stovky Čechů, Poláků a Němců společně protestovaly proti rozšíření a pokračování těžby v polském dole Turów.
Pranic se jim nelíbí právě projednávaný záměr polské vládní těžební společnosti PGE pokračovat v těžbě v jednom z největších hnědouhelných dolů Polska až do roku 2044.
Důl na území našich severních sousedů o hloubce čtvrt kilometru leží na dohled od českých obcí a zásobuje přilehlou elektrárnu, která cennou surovinu spaluje. Současné povolení těžby vyprší za rok.
Poláci už ale vystavěli nový blok obří elektrárny. Ten ale ke svému provozu bude potřebovat uhlí, o kterém se nyní teprve jedná.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
29. 4. 2019 12:39
Stovky lidí na pomezí Česka, Polska a Německa protestovaly v neděli proti rozšíření těžby v obřím polském uhelném dole Turów. Poláci chtějí čtvrt kilometru hluboký důl rozšířit až k hraniční čáře a zajistit si těžbu na dalších pětadvacet let. Lidé z okolí se ale bojí, že takový krok přinese víc hluku, znečištění vzduchu a především další úbytek vody, který je už nyní znatelný (o situaci jsme nedávno přinesli reportáž, kterou najdete pod článkem). "Chceme upozornit na situaci místních, která je velmi složitá," řekla Aktuálně Nikol Krejčová z hnutí Greenpeace, které akci ve spolupráci s místními svolalo. Na akci, kde lidé ze tří států spojili živým řetězem své země, se podívejte v galerii.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy