Foto: Mezinárodní protest na českých hranicích. Stovky lidí brojí proti polskému dolu

Podívejte se, jak vypadal mezinárodní protest proti rozšíření v polském dole Turów, svolaný na pomezí Česka, Německa a Polska.
Stovky Čechů, Poláků a Němců společně protestovaly proti rozšíření a pokračování těžby v polském dole Turów.
Pranic se jim nelíbí právě projednávaný záměr polské vládní těžební společnosti PGE pokračovat v těžbě v jednom z největších hnědouhelných dolů Polska až do roku 2044.
Důl na území našich severních sousedů o hloubce čtvrt kilometru leží na dohled od českých obcí a zásobuje přilehlou elektrárnu, která cennou surovinu spaluje. Současné povolení těžby vyprší za rok.
Poláci už ale vystavěli nový blok obří elektrárny. Ten ale ke svému provozu bude potřebovat uhlí, o kterém se nyní teprve jedná.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
29. 4. 2019 12:39
Stovky lidí na pomezí Česka, Polska a Německa protestovaly v neděli proti rozšíření těžby v obřím polském uhelném dole Turów. Poláci chtějí čtvrt kilometru hluboký důl rozšířit až k hraniční čáře a zajistit si těžbu na dalších pětadvacet let. Lidé z okolí se ale bojí, že takový krok přinese víc hluku, znečištění vzduchu a především další úbytek vody, který je už nyní znatelný (o situaci jsme nedávno přinesli reportáž, kterou najdete pod článkem). "Chceme upozornit na situaci místních, která je velmi složitá," řekla Aktuálně Nikol Krejčová z hnutí Greenpeace, které akci ve spolupráci s místními svolalo. Na akci, kde lidé ze tří států spojili živým řetězem své země, se podívejte v galerii.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy