Novým předsedou Africké unie se na jeden rok stane Kongo a jeho prezident Denis Sassou Nguesso. "Rozhodnutí, které jste přijali, je ctí pro mě, pro mou zemi i konžský lid," řekl na závěr zasedání v súdánském Chartúmu prezident.
"Hodlám vést kontinent k úsilí o mír. Je zjevné, že důraz by měl být kladen na předcházení konfliktů," dodal.
Kongo se však potýká s vlastními problémy. Podle nevládní organizace International Rescue Committee (IRC) v Kongu umírá denně asi tisíc lidí. Stávají se obětmi hladu, nemocí, ale hlavně ozbrojených střetů mezi vládou a kmeny Mai Mai.
Více informací o situaci v Kongu ČTĚTE ZDE
Sudán nakonec neuspěl
Afričtí představitelé vybrali do čela Africké unie Kongo poté, co kandidatura Súdánu vyvolala mezi členskými státy silnou opozici. ČTĚTE ZDE
Africké země se především obávaly, že problémy s dodržováním lidských práv v Súdánu by mohly poškodit obraz unie v zahraničí.
Kritici především soudí, že Súdán by neměl usednout do čela Africké unie, dokud nevyřeší problematickou situaci v oblasti kolem Dárfúru na západě země, kde se 7000 příslušníků mírových sil unie snaží zajistit dodržování příměří mezi súdánskou vládou a povstalci.
Na základě kompromisní dohody převezme Súdán předsednictví v unii po roce, až odstoupí Kongo. Někteří diplomati už naznačili, že i toto rozhodnutí bude možné v roce 2007 změnit, pokud budou problémy v Súdánu přetrvávat.
Velké, těžko řešitelné plány
Africká unie vznikla v roce 2002 a stala se prozatím největším pokusem o integraci afrických států. Za vzor si sice vybrala Evropskou unii, má k ní ovšem daleko.
Skupina 53 afrických států má však velké plány. Do roku 2010 chce vytvořit společné síly rychlé reakce, které by zabraňovaly konfliktům hned v zárodku. Vojáci takových jednotek však určitě nebudou z Maroka, které unii bojkotuje. Nesouhlasí se členstvím a de facto uznáním existence Západní Sahary. Maroko tvrdí, že území Západní Sahary má být součástí jeho území.