V Evropě se rozmáhá nová forma otroctví. Sliby chudým africkým rodinám, že jejich děti odvezou do Evropy, kde jim pomohou získat vzdělání a zázemí, se mění v noční můru.
Zní to slibně. Do chudé africké vesnice přijede žena a slíbí místním, že v Evropě jsou rodiny, které pomohou jejím dětem získat vzdělání a najít si práci v bohaté západní Evropě.
Rodina, která je v zoufalé situaci, často takovýmto slibům uvěří. Dítě skutečně ještě pošle dopis z Evropy domů, ale poté se jeho život v "ráji" změní v peklo.
Dívky i chlapci jsou drženi v domácím vězení, sexuálně obtěžováni, biti, nuceni až dvacet hodin denně tvrdě pracovat. Naděje, že někdo jejich utrpení odhalí a pomůže jim, je minimální.
Uděláš chybu, spálím tě cigaretou
Jsou však i případy, kdy se na takovouto formu otroctví přijde. Francouzský soud minulý týden odsoudil ženu, která sexuálně zneužívala, mučila a omezovala svobodu dvou mladých dívek z Toga.
Padesátiletá Mimi Tele Mensaová byla odsouzena k šesti letům vězení, bez možnosti předčasného propuštění. O případu informovala BBC. Žena mladé dívky držela v bytě na pařížském předměstí Nanterre.
"Je to obrovská úleva a také uznání faktu, že my jsme oběti," řekla Olivia, jedna z dívek, kterou na počátku devadesátých let, tehdy jako patnáctiletou, odvedla Mensaová do Francie.
Oliviiným rodičům tehdy slíbila, že jí zajistí vzdělání za to, že bude několik hodin denně hlídat její dítě. Olivia, kterou cituje BBC, však byla zavřená v pařížském domě, musela pracovat 20 hodin denně a spát ve sklepě.
Byla surově bita, pálena cigaretami a sexuálně zneužívána pokaždé, když udělala nějakou chybu v domácích pracích. Stejné příkoří se také dělo druhé dívce, Mirabelce, kterou obžalovaná přivedla do Paříže poté, co se Olivii podařilo uniknout.
Moderní otroctví se rozrůstá
Případ klasifikoval jako "otroctví" také Výbor proti moderním formám otroctví (CCEM).
Podle BBC takových případů ve Francii v poslední době přibývá.
"Fenomén moderního otroctví je ve Francii na vzestupu," řekla mluvčí výboru Zina Roubahová. Uvedla, že organizace se setkává se zhruba 400 podobnými případy za rok, z nichž polovina se týká velmi mladých afrických dívek, přivedených do "francouzského otroctví" hlavně Afričany.
"Tento případ je pouze špičkou ledovce. Oběti jsou často pod tlakem rodiny a bojí se o svých právech mluvit," uvedla mluvčí. Mnoho případů tak není vůbec odhaleno.
Mapu vytvořili: Jiří Kropáček a Roman Staněk, Aktuálně.cz, Spolupracovali: Martina Běhounková, David Koubek, Zdroje: BBC, CIA World Factbook 2006, World Food Program, OSN, Poznámka: Údaje mají pouze informativní charakter.