Addis Abeba - Africká unie (AU) v pátek navrhla, že do Burundi vyšle na ochranu civilistů až 5000 vojáků. Mírovou misi by v této středoafrické zemi mohla nasadit i navzdory nesouhlasu burundské vlády.
Burundi zmítají nepokoje od dubna, kdy prezident Pierre Nkurunziza oznámil, že se bude ucházet o třetí mandát v řadě. OSN už varovala, že v zemi hrozí občanská válka.
Návrh na vyslání mírové mise do Burundi schválila Mírová a bezpečnostní rada Africké unie, jejímiž členy jsou téměř všechny země kontinentu. Poprvé přitom unie aktivovala čtvrtý článek svých stanov, který umožňuje zásah v členském státě v případě "vážných okolností jako jsou válečné zločiny, genocida nebo zločiny proti lidskosti". Návrh ale podle mezinárodního práva ještě musí schválit Rada bezpečnosti OSN.
Mluvčí burundské vlády Philippe Nzobonariba návrh Africké unie v pátek razantně odmítl. Země podle něj zásah mírových jednotek nepotřebuje.
Jedenáctimilionovou africkou zemí násilí zmítá od dubna, kdy prezident Nkurunziza oznámil kandidaturu na třetí volební období v řadě, což opozice označila za neústavní.
Ve sporných volbách v červenci si prezident zajistil vládu na dalších pět let. Podle OSN od dubna zahynulo při násilnostech přes 400 lidí. Téměř čtvrt milionu jich prchlo do sousedních zemí.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn ve čtvrtek uvedl, že Burundi je na pokraji občanské války. Africká unie ve stejný den varovala, že nepřipustí, aby v Burundi došlo ke genocidě.
V sousední Rwandě v roce 1994 většinoví Hutuuové během sta dní zavraždili na 800 tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. V samotném Burundi skončila občanská válka trvající 12 let teprve v roce 2005.