Africká mise OSN slaví první úspěch. Boj proti pirátům

gaz
3. 6. 2008 8:33
Na mírové misi diplomaté jednají o míru v 5ti afrických zemích
Někteřé z klíčových skupin somálských povstalců se džibutských rozhovorů nezúčastnily
Někteřé z klíčových skupin somálských povstalců se džibutských rozhovorů nezúčastnily | Foto: Reuters

Džibuti - Mise Spojených národů, která má za cíl pomoci ukončit válečné konflikty na africkém kontinentu, přinesla první výsledky.

Somálský prezident Abdullahi Jusúf Ahmed souhlasil s připravenou rezolucí Rady bezpečnosti OSN dovolující zahraničním státům v příštích šesti měsících bojovat proti pirátům v somálských vodách. Jen minulý rok v nich bylo kvůli výkupnému uneseno 26 lodí.

"Záležitost pirátství je mimo naše současné prostředky a schopnosti," stojí v Ahmedově připraveném projevu, který předal Radě bezpečnosti. "Proto bychom rádi požádali Radu Bezpečnosti, aby návrh rezoluce urychleně přijala."

To se stalo později v pondělí v ústředí OSN v New Yorku.

Debaty ohledně samotného ukončení násilností v zemi, která nemá centrální vládu od roku 1991, však ukázaly, že desetidenní mise RB po afrických státech nebude jednoduchá. Vedle Somálska budou diplomaté OSN řešit konflikty v Dárfúru a na jihu Súdánu, v Kongu, Čadu a Pobřeží slonoviny.

Uprchliků je v Somálsku milion a půl
Uprchliků je v Somálsku milion a půl | Foto: Reuters

Rozhovory musejí být v Džibutsku

Kvůli nestabilní situaci v Somálsku se rozhovory mezi vládou a opozicí konají v sousedním Džibutsku. Podle agentury Reuters se jich navíc neúčastní zástupci některých radikálních islámských skupin, jejichž vliv na stabilitu země je klíčový.

"Nikdy nebudete mít hned na startu všechny zainteresované strany," odmítl pesimismus dle agentury Reuters jihoafrický velvyslanec u OSN Dumisani Kumalo. "Musíte někde začít a toto je skvělý začátek."

Co si o vyjednávání myslí, dali islamističtí povstalci najevo v neděli: na letadlo somálského prezidenta odlétající do Džibutska vystřelili minometné granáty. Incident se obešel bez zraněných.

Od roku 1991 si občanská válka, hladomor a nemoci v zemi vyžádaly statisíce obětí. V prosinci 2006 sem podnikla invazi etiopská armáda, která z většiny země vytlačila vládnoucí islámské radikály.

Obnovit pořádek se však nepodařilo. Mimo své domovy podle humanitárních organizací zůstává 1,5 milionu lidí.

Dárfúr a jižní Súdán

Stejně problematická je i situace v Súdánu, kam mise RB zamíří po Somálsku. Zabíjení v Dárfúru, za které je podle pozorovatelů súdánská vláda zodpovědná, stálo život nejméně dvou set tisíc civilistů.

Chartúmská vláda navíc odmítá do země vpustit větší část z 26 tisíc příslušníků mírových jednotek, jejichž rozmístění RB minulý rok odsouhlasila.

Drobit se také začalo příměří uzavřené mezi severem a jihem v lednu 2005, po více než dvaceti letech občanské války.

Občanský konflikt v Kongu byl největším krveprolitím od druhé světové války
Občanský konflikt v Kongu byl největším krveprolitím od druhé světové války | Foto: Reuters

Čad, Kongo, Pobřeží slonoviny

Ze Súdánu se mise přesune do sousedního Čadu, jehož prezident Idriss Déby bojuje s povstalci podporovanými právě chartúmskou vládou.

Další zastávkou bude Kongo, kde na východě země soupeří vláda s domácími i zahraničními milicemi, které se účastnily krvavé občanské války. Ta ze sebou v letech 1998 až 2003 zanechala více než 5 milionů mrtvých.

Nakonec diplomaté OSN zavítají do hlavního města Pobřeží slonoviny, kde minulý rok skončila pětiletá občanská válka mezi severní a jižní částí země.

 

Právě se děje

Další zprávy