Malá "africká IKEA" se jmenuje FunKidz. Její zakladatelku chválí i Michelle Obamová

Michelle Hansen
31. 7. 2016 11:36
Značku praktického designového nábytku založil manželský pár, který v Nairobi nemohl najít vhodný nábytek pro své dítě. Nyní si ho mohou koupit lidé nejen v Keni, ale i ve Rwandě a v Ugandě. Zakladatelka firmy Ciiru Waweruová stojí také za programem Kidz Go Tech, který se snaží přimět mladou generaci, aby si osvojila moderní technologie.
Foto: Facebook.com/FunKidz

Nairobi - Afrika nemá mnoho značek, jimiž se může pochlubit a které mohou sloužit za vzor. Jednou z těch mála je keňský FunKidz.

Firmu založila Ciiru Waweruová z Nairobi a snaží se o praktický designový nábytek, který je strojově vyráběn ve velkém množství. Trochu tak kopíruje model švédského kolosu IKEA.

"Někteří lidé si myslí, že nábytek FunKidz nevypadá dost africky. Neměli bychom věci nálepkovat a dávat do škatulky a říkat, že něco není ‘dostatečně africké‘. Co to vlastně znamená?" ptala s Waweruová na africkém summitu inovátorů, pořádaném magazínem Quartz.

"Díky našemu designu a značce se snažíme překonávat stereotypy, jako je ten, že když někdo vypadá africky, musí mít i africký nábytek."

Nápad na založení firmy dostala po početí prvního dítěte. V celém Nairobi nenašli s manželem obchod, kde by prodávali kvalitní nábytek pro ty nejmenší, a tak v roce 2010 rozjeli vlastní byznys.

Nejprve vše vyráběli ručně, postupem času je nahradily stroje. Nyní zaměstnávají 23 lidí a své produkty prodávají v Keni, Rwandě a Ugandě.

Barevný a hravý nábytek vymýšlejí designéři a vývojáři za pomoci dětí, které si nábytek vyzkouší a řeknou, co by na něm změnily. Vědí, že se bude lépe prodávat, když budou znát jejich názor.

Bez technologií to nejde

Fungování firem v Keni není podle ní jednoduché. V zemi působí mnoho malých podniků, které jsou závislé na investicích od rodiny a přátel. Z výdělků sotva pokryjí náklady.

Sama Waweruová mohla svůj byznys pořádně rozjet až v chvíli, kdy získala půjčku na nákup strojů. Peníze jí poskytla americká investiční banka Goldman Sachs, která má program pomáhající podnikajícím ženám.

Nábytkem ale projekty keňské podnikatelky nekončí. Podle ní je důležité, aby se mladí Afričané učili novým technologiím. Je prý totiž ostuda, že musí ve svém obchodě prodávat například žárovky, z nichž ani jedna není vyrobena v Africe.

Spustila proto program Kidz Go Tech, díky němuž si mohou dětí zkusit vyrobit právě třeba žárovky nebo laserové detektory proti zlodějům a další technologické postupy.

Budoucnost nejen Keni je podle Waweruové v rukou mladé generace, která by se měla přiučit moderním technologiím, aby bylo podnikání rychlejší a efektivnější.

Svými aktivitami zaujala i první dámu Spojených států. "Ty jedeš, holka!" slyšela od Michelle Obamové na nedávném summitu podnikatelek Středního východu a Afriky.

"Ciiru pochází z Keni, takže jsme vlastně rodina," zavtipkovala s odkazem na skutečnost, že otec jejího manžela se narodil právě v Keni.

 

Právě se děje

Další zprávy