Afghánistán čeká podle NATO klíčový rok

Red Zah, ČTK
26. 1. 2007 17:27
Brusel - Severoatlantická aliance hodlá za každou cenu udržet a zefektivnit svou misi v Afghánistánu. Letošek má být totiž pro budoucnost této země rozhodující.
Česká vojenská mise v Afghánistánu.
Česká vojenská mise v Afghánistánu. | Foto: Archiv armády

Ministři zahraničí členských zemí NATO dnes v Bruselu věnovali diskusím o dalším aliančním postupu v Afghánistánu celý den.

Situace není růžová, loni zahynulo v bojích a při násilných akcích v Afghánistánu přes čtyři tisíce lidí, což je nejvíce od konce roku 2001, kdy Spojené státy svrhly tehdejší vládu fundamentalistického hnutí Taliban.

Společně proti Talibanu

Tak letošek má být důležitou zkouškou. NATO se snaží předejít předpokládané jarní ofenzivě Talibanu, která se očekává především na neklidném jihu země.

Podle generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera hodlá aliance udržet iniciativu nejen vojensky, ale i důrazem na rekonstrukci, budování institucí a pomoc afghánské vládě.

NATO v Afghánistánu
Autor fotografie: Archiv armády

NATO v Afghánistánu

Přečtěte si:

 

Zdůraznil také spolupráci s Pákistánem ve snaze zabránit podpoře Talibanu, která přichází z pohraničních oblastí mezi oběma zeměmi. Kábul tvrdí, že Pákistán je vůči Talibanu pasivní, či jej dokonce podporuje. 

Kosovo: připraveni na všechno

Pokud jde o Kosovo, kde se NATO rovněž angažuje v rámci dlouhodobé mírové mise, zdůraznil šéf aliance, že shody na řešení - tedy nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN - je třeba dosáhnout co nejrychleji.

Odklady by mohly vést ke zvýšení napětí v Kosovu, ale podle Jaapa de Hoop Scheffera jsou jednotky KFOR "připraveny na všechny eventuality". 

Ujistil, že NATO dodrží své závazky v přechodném období i po něm a zdůraznil, že úkolem KFOR je chránit v Kosovu albánskou většinu, ale i menšiny.

Emisar OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari dnes ve Vídni představil svůj návrh na konečné uspořádání provincie.

"Je nezbytné podporovat Ahtisaariho, ale je také důležité mluvit se Srbskem," prohlásil v Bruselu francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy. 

Jeden ze snímků, které pořídili čeští průzkumníci na misi v Afghánistánu
Jeden ze snímků, které pořídili čeští průzkumníci na misi v Afghánistánu | Foto: Armáda ČR

Spolupráce NATO - EU

Ministři také podle de Hoop Scheffera zdůraznili klíčový význam efektivní spolupráce NATO a Evropské unie na "taktické i politické úrovni".

Evropská unie přebere od OSN, která dosud Kosovo spravuje, řadu pravomocí a úloha NATO bude důležitá zejména v přechodném období.

Musíme vědět, co kdo bude dělat, řekl generální tajemník aliance na dnešní schůzce ministrů zahraničí NATO v Bruselu.

Víc amerických vojáků pro Afghánistán

Schůzku iniciovala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která na ní prezentovala zvýšení amerických fondů pro Afghánistán o 10,6 miliardy dolarů pro příští dva roky.

Žádná další země dnes nepřišla s konkrétním novým příspěvkem, ale de Hoop Scheffer připomněl, že schůzka nebyla dárcovskou konferencí, ani neměla přinést zvýšení počtů jednotek ISAF v Afghánistánu.

Voják NATO pátrá po tálibáncích z relativního bezpečí vojenské helikoptéry.
Voják NATO pátrá po tálibáncích z relativního bezpečí vojenské helikoptéry. | Foto: AP Photo

Evropská unie dnes nicméně oznámila pomoc asi 600 milionů eur pro příští čtyři roky, tedy méně než byla jedna miliarda eur pro minulé období 2002 až 2006.

Americké ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že prodloužilo působení asi 3200 vojáků, kteří tak v příštích asi čtyřech měsících zvýší celkový stav ISAF.

Kromě toho by mělo v příštích týdnech dorazit do Afghánistánu asi 1200 polských vojáků. Přesto se ISAF nedostává zhruba 15 procent požadovaných vojáků a výzbroje.

Podle mluvčího NATO Jamese Appathuraie by případné posily ISAF měly být na programu schůzky ministrů obrany aliance začátkem února v Seville.

 

Právě se děje

Další zprávy