Aféra Iran-Contra opět ožívá. Namočil se prý i McCain

Martin Novák Martin Novák
7. 10. 2008 11:50
Prezidentský kandidát podporoval povstalce v Nikaragui
John McCain podle posledních průzkumů ztrácí na Baracka Obamu kolem tří procent. Na snímku se svoji viceprezidentskou kandidátkou Sarah Palinovou.
John McCain podle posledních průzkumů ztrácí na Baracka Obamu kolem tří procent. Na snímku se svoji viceprezidentskou kandidátkou Sarah Palinovou. | Foto: Reuters

Washington - S blížícím se datem amerických voleb 4.listopadu se na sebe oba tábory snaží vytáhnout čím dál více „zapáchajících" věcí z minulosti.

Republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová na konci minulého týdne obvinila Baracka Obamu z kamarádíčkování se s teroristy.

Protože se v minulosti setkal s radikálem Williamem Ayersem, který na konci šedesátých let minulého století let vedl teroristickou skupinu Weather Underground a položil bomby do budov Pentagonu a Kongresu ve Washingtonu.

Agentura Associated Press (AP) ale teď začala naopak pátrat v historii McCaina. Zveřejnila zprávu, podle níž byl arizonský senátor napojen na organizaci, zapletené do skandálu Iran-Contra v osmdesátých letech minulého století.

Tato aféra negativně poznamenala vládu administrativy Ronalda Reagana. Její představitelé - především poradce Národní bezpečností rady Oliver North - nelegálně a za zády Kongresu dodávali zbraně nikaragujským povstalcům (tzv. contras), který bojovali proti nikaragujskému marxistickému režimu.

Peníze na nákup zbraní pocházely naopak z prodeje zbraní do Íránu. Tento prodej měl pomoci k osvobození amerických rukojmí, zadržovaných proíránskými teroristy v libanonském Bejrútu.

Obchod byl prozrazen v listopadu 1986 a odehrával se bez souhlasu a vědomí samotného Reagana. Kongres spustil rozsáhlé vyšetřování, viníci stanuli před soudem.

Jako prostředník při dodávání zbraní do Nikaragui působila organizace s názvem Americká rada pro svobodu světa. V programu měla především boj proti komunismu a podporovala také takzvané eskadry smrti, které v některých středoamerických zemích likvidovaly levicové politiky a aktivisty.

Zakladatel organizace John Singlaub v rozhovoru pro AP přiznal, že na kontakty s McCainem si vzpomíná. Senátor a dnešní prezidentský kandidát byl ale prý jen sympatizantem, nikoliv aktivním členem.

Daniel Ortega je znovu - stejně jako v osmdesátých letech - nikaragujským prezidentem.
Daniel Ortega je znovu - stejně jako v osmdesátých letech - nikaragujským prezidentem. | Foto: Reuters

„Setkal jsem se s ním někde ve Washingtonu, když se stal kongresmanem. Ale nepamatuji se, že bychom někdy spolu na něčem v rámci organizace pracovali," uvedl Singlaub.

John McCain byl zvolen do Sněmovny reprezentantů v roce 1982 a byl od počátku zaníceným podporovatelem nikaragujských contras. Sám ovšem tvrdí, že kontakty s Americkou radou pro svobodu světa přerušil už v roce 1984.

Shodou okolností byl předloni nikaragujským prezidentem zvolen Daniel Ortega. Právě on stál v osmdesátých letech v čele marxistického režimu, který chtěly Spojené státy svrhnout.
 

 

Právě se děje

Další zprávy