Teď se přidala kuriózní žaloba. Děvetadvacetiletý Američan Terrence Ing chce po společnosti náhradu za to, že zavinila smrt jeho psa.
Zvíře letělo v zavazadlovém prostoru z New Yorku do San Franciska. Po přistání nebylo schopné chodit a nereagovalo na podněty.
Pět hodin marného čekání
Podle Inga zaměstnanci American Airlines odnesli buldoka Willieho pryč a až po pěti hodinách se vrátili s tím, že je mrtvý. American Airlines ale tvrdí, že nepochybili a veterinář byl ke zvířeti včas přivolán. To majitel psa popírá.
"Veterinární odborníci v posudku tvrdí, že pes mohl přežít, kdyby společnost rychleji a lépe zareagovala," tvrdí v obžalobě Ingův právník.
Letecká přeprava zvířat je v USA považována za problémovou. Podle amerického Svazu letecké dopravy se ročně ocitne na palubách přibližně půl miliónu zvířat. Během letu zemře, zraní se nebo se jich dokonce ztratí zhruba pět tisíc, tedy jedno procento.
Mezi nejčastějšími důvody jsou uváděny neodborné zacházení ze strany letištního personálu, nedostatek kyslíku nebo změny teploty.
American Airlines nemají kvůli psovi první konflikt. Už v roce 1994 společnost v silně medializované kauze žaloval jeden z pasažérů za smrt psa, který uhynul kvůli extrémnímu vedru v části zavazadlového prostoru.
Někteří psi do letadla nesmí
Nedávno se naopak vyskytl případ, kdy se zuřivému pitbullovi podařilo dostat z klece na lince ze San Diega do New Yorku. Rozběsněný čtvernožec poničil některá zařízení včetně pomocných navigačních přístrojů a ohrožoval bezpečnost letu.
Aerolinky v reakci zakázaly přepravu pitbullů, stejně tak jako rottweilerů, dobrmanů a staffordských teriérů. Pitbullové rovněž nesmějí na paluby další společnosti- Continental Airlines.
Kritici těchto nařízení tvrdí, že nelze při přepravě diskriminovat psa jen kvůli jeho rase, a že za incident může spíše špatná klec než zvíře.
V USA nesmí do letadla pes mladší osmi týdnů a zvíře, které je nemocné nebo jeví známky stresu. Experti ale důrazně nedoporučují dávat psům před letem uklidňující sedativa.