Admirálu Kuzněcovovi se smáli, že je hromadou šrotu. Teď veze letadla do války v Sýrii

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 30. 10. 2016 19:44
Přes třicet let stará letadlová loď měla v minulosti velké technické problémy. Jinou ale Rusko nemá a ukazuje Evropě, že nejde o muzeální kus. Kolem břehů Norska, Británie a Španělska proplul Admirál Kuzněcov do Středomoří a blíží se k Sýrii.
Admirál Kuzněcov.
Admirál Kuzněcov. | Foto: Reuters

Moskva – Hustý černý dým stoupající z komína je na moři poznávacím znamením ruského plavidla Admirál Kuzněcov. Pluje podél břehů několika členských států NATO do východního Středomoří, směrem k Sýrii.

Jediná ruská letadlová loď je také na sociálních sítích terčem vtipů, točících se hlavně kolem její spolehlivosti.

Admirála Kuzněcova (pojmenovaného podle velitele sovětského námořnictva v době 2. světové války Nikolaje Kuzněcova) spustili na vodu před 31 lety. V loděnici v ukrajinském Mykolajivu. Od té doby třikrát prošel rekonstrukcí a často se potýkal s problémy. Naposledy v roce 2012, kdy musel být odtažen z Biskajského zálivu.

Teď loď, která je schopná převážet až patnáct letounů, jede poprvé do války. Ještě nikdy z ní bombardéry nestartovaly k ostré střelbě. Pokud k tomu dojde v Sýrii, bude to premiéra.

Demonstrace síly

Moskva už u syrských břehů má několik plavidel. Admirál Kuzněcov a část Severní flotily - včetně bitevního křižníku Petr Veliký a ponorek - ruský kontingent rozšíří.

Rusové mají pronajatou v Sýrii námořní základnu v Tartúsu, tak je však malá a v bombardování hraje minimální roli. Hlavním ruským letištěm je Hmejmím na severozápadě země.

Kreml popírá tvrzení představitelů NATO, že další letadla a helikoptéry budou shazovat bomby na obytné bloky v Aleppu a dalších místech Sýrie kontrolovaných povstalci.

Agentura Reuters ve své analýze uvádí, že ruské letectvo by se bez služeb Admirála Kuzněcova v Sýrii obešlo, ale vyslání plavidel kolem západní Evropy je spíše demonstrací síly a odhodlání.

Ukázkou všem, že Rusko "na to má a je ochotno to použít".

Admirál Kuzněcov je zkonstruován tak, že na rozdíl od amerických letadlových lodí z něj stroje nemohou vzlétat s plnou nádrží paliva.

Očekává se však masivní ofenziva syrské armády za podpory ruského letectva a spojenců (íránských Revolučních gard, libanonského Hizballáhu a šíitských dobrovolníků z řady zemí) k dobytí východního Aleppa.

Lodě, které nyní plují Středomořím, mají na palubách letouny Mig-29, Su-33 a helikoptéry.

Ruské a syrské vládní letectvo v posledních dvou týdnech omezily bombardování Aleppa, ale útočí na jiná města. Ve středu při zásahu školy v provincii Idlíb zemřelo dvaadvacet dětí.

Povstalecké skupiny v Aleppo zahájily v sobotu ofenzivu proti vládním jednotkám s cílem dostat východní část města z obklíčení. Ruské letouny přesto nálety neobnovily, podle sobotního Putinova vyjádření "ještě není správný čas".

Reportér Aktuálně.cz Martin Novák natáčel v uprchlickém táboře Domíz vzdáleném zhruba 70 kilometrů od města Mosul. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy