Jeruzalém/Ramalláh - Palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse v neděli v Ramalláhu nadšeně vítaly tisíce lidí jako hrdinu. Abbás se do země vrátil z New Yorku, kde OSN Palestině ve čtvrtek přiznala status nečlenské pozorovatelské země. Podle Abbáse to znamená, že Palestinci "nyní mají svůj stát".
"Nyní máme svůj stát, Palestina dosáhla v OSN historického úspěchu," řekl Abbás shromážděnému davu. "Svět je s námi," dodal.
Izrael naopak v neděli oznámil, že pozastaví převod daní vybraných pro palestinskou samosprávu.
Ministr financí Juval Steinitz to řekl po pravidelné schůzi, na níž vláda rovněž jednomyslně schválila rezoluci, v níž odmítá čtvrteční rozhodnutí Valného shromáždění OSN.
K hrobu Arafata
Hned po svém příletu do Palestiny Abbás položil věnec u hrobu Jásira Arafata a pak odjel pozdravit davy svých příznivců, kteří se shromáždili u jeho oficiálního sídla.
Byli mezi nimi lidé s palestinskými vlajkami, žlutými vlajkami Fatahu a portréty prezidenta. Došlo i na zpěv hymny.
Zvýšení diplomatického statusu Palestiny OSN schválila valnou většinou hlasů. Proti se postavilo jen devět zemí, mezi nimiž kromě Spojených států bylo také Česko.
100 milionů dolarů měsíčně
Izrael vybírá ve prospěch Palestinců daň z přidané hodnoty ze zboží dováženého na palestinská území. Měsíčně jde o 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).
Steinitz prohlásil, že zadržené peníze použije na vyrovnání palestinských dluhů za elektřinu. "Říkali jsme předem, že to neprojde v klidu," prohlásil. Dluhy samosprávy za elektřinu činí dle Izraele asi 200 milionů dolarů.
Izraelci žádali Palestince, aby od požadavku ve VS OSN ustoupili, protože plnohodnotný stát mohou získat jedině bilaterálními rozhovory s Izraelem. Zadržení daní jako odvetu použil Izrael už v roce 2006, kdy po volbách vstoupil radikální Hamas do palestinské vlády.
Palestinská samospráva z daňových příjmů vyplácí hlavně mzdy svým zaměstnancům. Představitel Palestinců Jási Abdid Rabbú ke Steinitzovu rozhodnutí řekl, že se Izrael provinil "pirátstvím a krádeží".