A teď povládnu já. Šéf barmské junty se stal premiérem a slíbil volby do srpna 2023

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 8. 2021 13:52
Šéf vojenské junty, která se přesně před půl rokem násilným převratem chopila moci v Barmě, slíbil v neděli uspořádat nové parlamentní volby nejpozději v srpnu 2023. Někdejší šéf armády a v současnosti celé Barmy Min Aun Hlain také uvedl, že usiluje o vytvoření pluralitní demokracie v zemi.
Generál Hlain
Generál Hlain | Foto: Reuters

Státní média v Barmě podle agentury Reuters v neděli sdělila, že vojenský vůdce přijal roli premiéra nově vytvořené přechodné vlády. Min Aun Hlain v současné době předsedá armádou podporované státní radě, která zemi vládne od převratu. Přechodná vláda tento úřad podle agentury Reuters nahradí.

Šéf armády v projevu stihl také zopakovat, že v předchozích volbách podle něj strana tehdejší vítězky Do Aun Schan Su Ťij falšovala výsledky. Velká část světa je přitom přesvědčena o jejím legálním vítězství a neoprávněnosti nového režimu.

Min Aun Hlain se rovněž nechal slyšet, že je junta připravena jednat s jakýmkoliv zvláštním vyslancem, kterého jmenuje Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Ministři zahraničí zemí ASEAN se mají sejít v pondělí, aby se dohodli na jmenování diplomata, jehož rolí bude podle agentury Reuters snaha o ukončení násilí v zemi a podpora dialogu mezi juntou a jejími odpůrci.

Vojenský převrat 

Barmská armáda únorový převrat zdůvodnila podvody v listopadových volbách, v nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Puč vyvolal protesty, k jejichž potlačení barmské bezpečnostní složky opakovaně použily vodní děla, slzný plyn, gumové projektily, ale i ostrou palbu.

Podle barmské Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) zabila armáda od převratu více než 930 lidí a nejméně 6990 osob bylo zatčeno.

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) v sobotu obvinila barmskou juntu ze zločinů proti lidskosti. Ozbrojené síly se podle ní při potlačování protestů dopustily mučení, vražd a dalších činů, které porušují mezinárodní humanitární právo.

Ještě před převratem byl Hlain v hledáčku západních mocností kvůli krvavému utlačování muslimské menšiny Rohingů, jehož se armáda pod jeho velením dopouštěla. Od únorového převratu se na něj navíc vztahují také protirežimní sankce, připomíná AFP.

"Slibuji, že budu bojovat proti této diktatuře, dokud budu živ," objevilo se na sociálních sítích mladých představitelů opozice. "Nepoklekneme pod tíhou vojenských bot," objevilo se tamtéž. Na západě Barmy lidé vyšli do ulic na podporu politických vězňů. Většina místních ale neopouští domovy ze strachu z násilí bezpečnostních složek i z pandemie covidu-19.

VIDEO: Barmská cvičitelka nechtěně nahrála převrat v zemi 

Barmská učitelka tělesné výchovy Khing Hnin Wai natáčela cvičební video přesně ve chvíli, kdy v zemi probíhal armádní převrat. | Video: Facebook/Khing Hnin Wai
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy