A teď opravdu: Co si o nás myslí Slováci a my o nich?

Martin Novák Martin Novák
1. 11. 2010 14:25
Redakce Aktuálně.cz a Aktuálne.sk se vás ptaly, jaké by dnes bylo Československo
Foto: Aktuálně.cz

* V české anketě hlasovalo přes 34 tisíc lidí, ve slovenské kolem 15 tisíc * Jen pro necelých 13 procent Čechů i Slováků je druhá země "jinou" * Tvrzení, že společný stát by byl ekonomicky pro oba národy lepší, věří více Slováci než Češi

Praha/Bratislava - Češi se na Slovensku cítí jako doma. Stejně tak Slováci v České republice. Kdyby se společný stát v roce 1992 nerozpadl, v nějaké formě by zřejmě existoval dodnes. A vztahy mezi Čechy a Slováky budou vždy dobré.

Zhruba toto zjistily redakce on-line deníků Aktuálně.cz a Aktuálne.sk, které si 92. výročí založení společného státu připomněly anketou pro české i slovenské čtenáře.

Podobné výsledky v obou zemích

Možná, že mnozí sociologové a experti na průzkum veřejného mínění by naší anketu nepovažovali za reprezentativní a odpovídající skutečnému stavu věcí.

Každopádně ale na českém Aktuálně vás hlasovalo přes 35 tisíc a na slovenském kolem 15 tisíc.

Projděme si, jako to tedy dnes Češi a Slováci vidí, jak by dnes Československo vypadalo. Zajímavé je, že odpovědi v České republice i na Slovensku byly až na výjimky víceméně shodné.

Otázka číslo jedna zněla: Kdyby se Československo v roce 1992 nerozdělilo, co by následovalo v dalších letech?

Měli jste na výběr ze tří možností. A - rozpadlo by se později kvůli rozdílným představám Čechů a Slováků, B - napětí by postupně opadlo a Československo by dodnes fungovalo jako federace, C - existovalo by jako konfederace, obě republiky by si ale vlády víceméně samy.

Slovenská premiérka Iveta Radičová v Praze.
Slovenská premiérka Iveta Radičová v Praze. | Foto: Reuters

Z odpovědí vyplynulo, že jak Češi, tak Slováci se dívají na další hypotetické fungování optimisticky. Rozpad kvůli rozdílným názorům by očekávalo 31,2 procent hlasujících v České republice a 29,5 procent hlasujících na Slovensku.

Skoro 42 Čechů a přes 44 procent Slováků věří v možnost konfederace.

Ve druhé otázce jsme se ptali, zdali-by na tom dnes Češi a Slováci byli ekonomicky lépe, kdyby žili dál ve společném státě.

Tady byl v hlasování mezi oběma bývalými částmi federace rozdíl. Slováci v tomto směru společnému státu zjevně věří víc. Že by na tom oba národy byly lépe se domnívá 42,7 procent Čechů, ale až 59,7 procent Slováků.

Naopak - tedy hůře - by na tom oba národy byly podle 36,2 procent účastníků ankety na Aktuálně.cz a jen podle 22,7 procent účastníků ankety na Aktuálne.sk.

Jednoznačná shoda panuje v tom, že společné hokejové a fotbalové reprezentace by dosáhly větších úspěchů než týmy z oddělených republik.

Myslí si to přes 82 procent Čechů a 79,5 procent Slováků. Tady není co řešit.

Další otázka zněla: Jak by se vyvíjely vztahy mezi Čechy a Slováky ve společném státě po roce 1992?

Foto: Aktuálně.cz

Na výběr byly tři odpovědi. A - nacionalisté a populisté na obou stranách by se snažili získávat voliče kritikou druhého národa, B - byly by více napjaté, takhle jsou mnohem lepší, C- byly by normální, Češi a Slováci budou vždy spolu vycházet převážně dobře.

Obavu z nacionalistů a populistů dalo najevo 27 procent Čechů a o procento více Slováků. Že by vztahy ve společném státě byly více napjaté, než jsou dnes, si myslí 20,7 procent českých hlasujících a 19,9 procent slovenských hlasujících.

Těsnou většinu přitom na obou stranách získal názor, že vztahy by byly normální a oba národy spolu budou vždy vycházet dobře. 52,15 procent na Aktuálně.cz, 52,11 procent na Aktuálne.sk.

Kde začíná a končí doma

Zajímalo nás také, zda když dnes přijedete do druhé země (Češi na Slovensko, Slováci do Česka), připadáte si, jako byste byli pořád doma.

Nabídli jsme i zde tři odpovědi. A - ano, není v tom rozdíl, B - ano, ale přece jen to trochu cizina je, i když jiná než když přijedu do jakékoliv další země, C - ne, je to pro mě jiná země.

Z výsledků vyplývá, že velmi podstatná většina Čechů a Slováků se v druhé části bývalé federace cítí jako doma.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Pro 39,6 procent Čechů není žádný rozdíl mezi tím, zda se nacházejí na západě nebo východě od česko-slovenské hranice. Pro 48,3 procenta Čechů je v tom jen malý rozdíl.

Slováci hlasovali podobně. Pro 42 procent z nich v tom není žádný rozdíl, pro 45,2 procenta jen malý. Názor, že druhá republika je jednoznačně jinou zemí, je výrazně menšinový. Na Aktuálně.cz i Aktuálne.sk pro tuto možnost nehlasovalo víc než 13 procent účastníků ankety.

Průzkum skončil poslední otázkou. Na to, zda se ještě někdy Češi a Slováci sejdou v jednom státě.

Na obou stranách se nejvíce klikalo na možnost C, která vypadala následovně: Ne, ale společné zájmy a blízkost v mnoha ohledech je budou vždy spojovat.

Pro tuto odpověď se rozhodlo 61,4 procenta Čechů a 57,7 procent Slováků.

 

Právě se děje

Další zprávy