Nebylo proti ní obrany a ničila města. Před 80 lety nacisté použili zbraň odplaty

Nebylo proti ní obrany a ničila města. Před 80 lety nacisté použili zbraň odplaty
Obyvatelé Londýna si v létě 1944 museli opět zvykat na potíže, které přinášelo bombardování. Tři roky poté, co stíhačky Královského letectva (RAF) vyhnaly z britského nebe německé bombardéry, přišla nová hrozba. Na snímku je vidět V-1 nad Londýnem těsně před dopadem.
S letounovými střelami V-1 (na snímku), které se objevily v polovině června, si RAF dokázalo alespoň zčásti poradit. Proti raketě V-2, jež Londýn poprvé zasáhla v půl sedmé ráno 8. září 1944, ale byli sebelépe připravení piloti stíhaček bezbranní.
Pilot 310. československé stíhací peruti, podporučík Otto Smik, který sestřelil tři V-1 při jediném letu.
V-2 byla první řízenou balistickou střelou dlouhého doletu na světě. Střela, poháněná raketovým motorem na kapalné palivo, byla vyvinuta z předchozí V-1, před kterou ale města stihla včas varovat a mohla se ji pokusit sestřelit před dopadem. Zobrazit 15 fotografií
Foto: Aktuálně.cz / Unknown author / Imperial War Museums / Wikipedia / Public Domain
Dominika Perlínová ČTK Dominika Perlínová, ČTK
8. 9. 2024 9:26
Německé střely V-2 před 80 lety zcela změnily pravidla hry. Poprvé na Londýn dopadly 8. září 1944. Britská metropole se novému teroru nedokázala ubránit ani s dokonale vycvičeným letectvem. Rychle postupující německá technologie vyvolala obavy o tom, co všechno nacisté dokážou. Její vynález postavil začátky pozdějších vesmírných programů.
 

Právě se děje

Další zprávy