Výroba "náhradních dílů" pro lidi se blíží. Američtí vědci poprvé vyzkoušeli 3D tisk živých tkání

Zahraničí Zahraničí
16. 2. 2016 19:43
Technologie 3D tisku umožňuje vědcům vytvořit přesně padnoucí část těla pro každého pacienta zvlášť. Díky nové technologii a biologicky odbouratelnému materiálu je takto vyrobená tkáň schopná po transplantaci růst a fungovat úplně normálním způsobem. Lékaři tak mohou vytvořit kost, chrupavku nebo třeba sval. Pokusy zatím proběhly jen na laboratorních zvířatech, američtí vědci si však od nové techniky slibují veliké úspěchy na poli regenerativní medicíny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Američtí vědci vůbec poprvé vyrobili pomocí 3D tisku živé části těla.

Technologie, která používá biologicky odbouratelné materiály, umožňuje vytvořit tkáně a orgány vhodné k transplantaci. Díky nim by mohli lékaři už brzy "opravovat" lidská těla náhradními součástkami.

Svůj úspěch představili výzkumníci z amerického Centra pro regenerativní medicínu v magazínu Nature Biotechnology.

Tkáňovými kulturami pro transplantační chirurgii se zabývají už více než dvacet let. Pomocí 3D tisku však mohou pacientům, kteří následkem zranění přijdou například o část chrupavky nebo kosti, vytvořit přesně padnoucí implantát.

Zatím byly takto vytvořené tělní součástky testovány pouze na laboratorních zvířatech. Testované orgány mají ale velikost, strukturu i funkčnost vhodnou pro použití na lidech. Po transplantaci samy rostou a obnovují se.

Je to díky využití kombinace biologicky odbouratelného materiálu a gelu na vodní bázi, který obsahuje buňky a podporuje jejich růst. Dají se tak vyrobit kosti, svaly a chrupavky, které pak fungují úplně normálně.

Doposud byl největší problém udržet buňky při životě. V tkáních tlustších než 0,2 milimetru se jim nedostávalo potřebného množství kyslíku a živin. Nově vyvinutá technika pomáhá tento problém řešit.

Pomocí 3D tisku experti vytvoří tkáň, která se spíše podobá houbě. Obsahuje bezpočet mikrokanálků, jimiž se do ní dostanou živiny. Protože je struktura sestavená z biologicky odbouratelného materiálu, po transplantaci se tato umělá část rozpadne a nahradí ji přírodní konstrukce vytvořená z proteinů, které produkují obsažené buňky. Mezitím do implantátů přerostou cévy a nervy.

Vědcům se zatím podařilo voperovat potkanům 3D tiskem pořízené fragmenty lebky, které se během pěti měsíců přeměnily v kostní tkáň s vlastním krevním zásobováním. To samé se jim podařilo se svalovou tkání, která se napojila na nervy během dvou týdnů.

 

Právě se děje

Další zprávy