Berlín/Praha - Europoslanec Jan Zahradil, vládní vyjednavač ve věci euroústavy, jednal v Berlíně. Společně s vicepremiérovým náměstkem Jiřím Šedivým Němcům předložil český plán, co dál s euroústavou.
Česká mise přitom přivezla jasný vzkaz od trojkoalice: vyškrtejme z dokumentu "kvaziústavní" symboly a chartu lidských práv, a potom se bavme, co dál.
Oba české šerpy, jak se v diplomatické hantýrce vyjednavačům přezdívá, zpovídal kancléřčin poradce Uwe Corsepius a státní tajemník ministerstva zahraničí Reinhard Silberberg.
Co Merkelové navrhuje Praha
- vyškrtat z euroústavy kvaziústavní symboly (vlajka a hymna EU, post evropského ministra zahraničí)
- zrušit Listinu základních práv unie (zakotvuje např. právo na práci)
- zprůhlednit vazby Brusel-národní parlamenty
- zavést jasné podmínky rozšiřování EU
Konzultace podle Zahradila žádný konkrétní návrh nepřinesly.
"Zatím sbíráme a třídíme názory, které v diskusi zaznívají," řekl Zahradil deníku Aktuálně.cz. Teprve poté, až Německo předloží své hodnocení rozhovorů, můžeme uvažovat, co dál, dodal.
"Jedno je ale jisté: euroústava to už na 99 procent nebude," zhodnotil europoslanec osud dokumentu ještě před odjezdem do Berlína.
Trojkoalice se konečně shodla
Topolánkův kabinet v noci na včerejšek schválil společnou pozici k institucionální reformě EU. Ta obsahuje i návrhy, co dál s euroústavou.
Jde přitom o vůbec první kompromis ohledně unie, na němž se trojkoalice dokázala shodnout.
Ještě před měsícem byli Zelení pro úpravu stávajícího textu evropské ústavní smlouvy, zatímco ODS volala po zcela novém dokumentu. Také prezident Václav Klaus nabádal k tomu, abychom znova "smočili pero".
ČTĚTE VÍCE: Klaus večeřel s Merkelovou. Německo pochopilo, řekl
Zahradil již věštil pohřeb
Praha také nechce, aby kauza kontroverzní euroústavy zasahovala do českého předsednictví EU v první polovině roku 2009.
"Doufám, že evropská ústava bude v té době již zaslouženě odpočívat v dřevěném penálu pět stop pod zemí," řekl Zahradil v únoru na senátní konferenci k budoucnosti EU.
Německo, které teď unii předsedá, si oživení skomírajícího projektu euroústavy stanovilo jako svou prioritu pro první pololetí tohoto roku. Do konce června by rádo předložilo jakýsi jízdní řád pro Evropu
Pro miniústavu je i Sarkozy
Jako nejrealističtější řešení se prozatím jeví vyškrtání rozsáhlých pasáží stávajícího textu a přetvoření ústavy v transparentní dokument.
Miniústavu, jak se tomuto kompromisu říká, by totiž podpořili i další "rebelové" v unii - Poláci a Nizozemci, kteří ústavu odmítli v referendu.
Proti by nebyl ani Nicolas Sarkozy, žhavý kandidát na nového francouzského prezidenta.
Právě Sarkozyho, favorita francouzských voleb, chtěl po jeho případném zvolení pozvat šéf komise José Barroso na zvláštní "euroústavní" summit do Portugalska.
Z už avizovaného setkání vybraných šéfů států a vlád sedmadvacítky ale nakonec sešlo. Prý aby se předešlo spekulacím, proč nebyl na summit pozván ten či onen, a vzniku nových dělících čar v teď už sjednocené Evropě.