Praha - Vědecké poznání a moderní technika pomáhají kriminalistům vyluštit nečekané zápletky zločinu. Vyprávěli o tom pracovníci Kriminalistického ústavu Praha při svých přednáškách, které se při příležitosti právě probíhajícího Týdne vědy a techniky uskutečnily v pražském Muzeu policie.
Například: Někdy musí kriminalisté řešit zvláštní záhadu - na těle oběti, zasažené jediným výstřelem, najdou průstřel: otvor, jímž projektil vnikl do těla, i otvor, kterým měl z těla vylétnout. I v těsném oblečení, třeba v upnutých kalhotách, jsou dvě díry, jedna po vniknutí střely dovnitř, druhá po vylétnutí ven. Až sem je všechno normální. Jenže pak najdou projektil uvnitř těla. Jak je to možné?
Záhada otočeného projektilu
Vysvětlila to sekvenční fotografie zachycující pokusy s balistickým gelem. To je hmota, která svými vlastnostmi napodobuje lidské tělo, ovšem je průhledná, takže výzkumníci dobře vidí, kudy střela šla i kde uvázla.
"Ukázalo se, že projektil může kratičce opustit tělo a dokonce ještě díky zbytku energie proděravět přiléhající oblečení, ale pak jej pružná pokožka vtáhne zpět do rány," vyprávěl při své přednášce Bohumil Planka, expert na balistiku z Kriminalistického ústavu Praha.
A elastická lidská tkáň může střelu při vtahování zpět do těla dokonce otočit špičkou dovnitř! To dříve vyšetřovatele mohlo pořádně zmást.
Vražedná střela digitálně
Balistická laboratoř v Kriminalistickém ústavu disponuje i dalšími vymoženostmi. Třeba zařízením, které skenuje povrch střel a nábojnic nalezených na místě činu. Díky tomu je možné uchovávat jejich obraz v digitální podobě a pomocí speciálních brýlí si jej na obrazovce počítače prohlédnout v trojrozměrné podobě. A samozřejmě jej taky poslat do jiné laboratoře, kde jej mohou balističtí experti porovnat se stopami z jiného zločinu.
"Máme i počítačový program, který pomáhá určit, z jaké zbraně byl projektil vystřelen," prozradil při své přednášce Bohumil Planka. Specialista tedy nemusí všechny údaje nosit v hlavě nebo vyhledávat v literatuře. Do počítače zadá ráži, počet drážek, které se do střely vryly v hlavni, úhel jejich zakroucení a další údaje. A program najde, jaká zbraň takovýto projektil vystřelila.
"Kromě toho, že to napíšeme do zprávy pro vyšetřovatele, ještě mu tam vytiskneme obrázek tipované zbraně," uzavírá inženýr Planka. "To aby věděl, jak zbraň, kterou hledá, přesně vypadá."