Sunnyvale (Kalifornie) - V kovbojských botách chodí údajně do práce Dirk Meyer, nový šéf výrobce čipů AMD. Možná se tak připravuje na rodeo, které ho čeká v čele firmy.
Meyerovo jmenování by mohlo znamenat obrat v hospodaření společnosti, která v posledních letech zaostává za světovou jedničkou Intelem, píše agentura Reuters.
"Musí si myslet, že vývoj obchodu se otočí. Nebudete měnit ředitele jen proto, aby ten nový oznámil jen další špatné zprávy," řekl pro Reuters Doug Freedman z analytické společnosti American Technology Research.
Meyerovo jmenování se čekalo, v roli provozního šéfa si ho poslední dva roky "vychovával" dosavadní ředitel Hector Ruiz. Výměnu oznámil minulý týden zároveň s hospodářskými výsledky.
AMD bylo sedmý kvartál v řadě ve ztrátě, tentokrát 1,2 miliardy dolarů. Část ztráty způsobil odpis z hodnoty koupené firmy ATI Technologies, na provozní úrovni se výsledky mírně zlepšily.
I tak akcie firmy prudce propadly k 4,65 dolaru. Před dvěma a půl lety stály ještě přes 40 dolarů. Firma ale zápasila se zpožděním při uvádění nových procesorů na trh a ztrácela tržní podíl ve prospěch Intelu.
Od Meyera si vedení slibuje čerstvý vítr, přestože už za výsledky AMD spoluzodpovídal.
Šestačtyřicetiletý inženýr pro firmu pracuje od roku 1995, kdy dostal na povel vývoj procesoru Athlon. Postupně povyšoval až na provozního šéfa (COO) - od roku 2002 měl na starosti celou produkci procesorů od výzkumu po marketing. Před nástupem do AMD pracoval pro společnost Digital Equipment Corporation. Oficiální životopis na webu AMD to nezmiňuje, pracoval ale i pro Intel.
Právě s Intelem se výkon AMD stále porovnává, přestože takové srovnávání začíná připomínat Davida a Goliáše. Intel letos jen na vývoj nových čipů a nové továrny vynaloží 11 miliard dolarů, uvádí agentura Bloomberg. To je bezmála dvakrát více, než AMD za celý rok utrží.
Pozice světové jedničky je tak v nedohlednu, prozatím investoři chtějí alespoň plnění termínů a návrat k zisku. Ten se díky novým čipům a úsporám povede ještě v letošním druhém pololetí, slibuje Meyer.
Čtěte také:
Výrobce čipů Intel uplácí obchodníky, tvrdí Komise