Volání za letu má zelenou, boj o nebe může začít

bh
7. 4. 2008 13:32
Pro roaming v oblacích limity neplatí
Foto: General Electric

Brusel - Boj telekomunikačních firem o nebe může začít. Evropská komise zveřejnila jednotné technické specifikace, které umožní telefonování z mobilu za letu.

V letových hladinách nad tři kilometry tak bude zanedlouho možné nejen volat, ale i posílat sms a e-maily nebo pracovat s internetem.

Unie tak chce jít ve stopách dubajské společnosti Emirates, která telefonování na palubě umožnila jako vůbec první.

Čtěte více: Průlom v oblacích. Volat z mobilu už se v letadlech smí

"Je to důležitý krok na cestě ke zprovoznění komunikace na palubě letadel," citoval list International Herald Tribune Charlieho Pryora z firmy OnAir, která se na podobné technologie zaměřuje.

Spojení s pozemními sítěmi zajistí satelit na palubě letadla. O rozvod signálu uvnitř letadla se pak postará speciální jednotka.

Brusel chce technickými detaily dosáhnout toho, aby bylo spojení kompatibilní se všemi operátory působícími na území Evropské unie. Celý proces přenosu signálu do letadel podléhá ještě schválení Evropského úřadu pro leteckou bezpečnost (EASA).

Vyřídí si hovory za letu? Pasažéři mají zájem spíš o maily a sms.
Vyřídí si hovory za letu? Pasažéři mají zájem spíš o maily a sms. | Foto: Ondřej Besperát

Mobilní signál by ale pravděpodobně dobyl nebe i bez přičinění EU. Britský regulátor Ofcom totiž již u EASA podal žádost o homologaci zařízení pro letadla registrovaná ve Velké Británii.

Odborníci upozorňují na to, že mobily v letadlech budou především zlatým dolem pro operátory. Limity, které stanovila pro roaming Evropská komise, totiž v oblacích platit nebudou.

Podle průzkumu OnAiru si ale jen 11 procent pasažérů přeje z letadla volat, dvě třetiny dávají přednost datovým službám.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Trump měsíc po volbách podal další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy