Volání za letu má zelenou, boj o nebe může začít

bh
7. 4. 2008 13:32
Pro roaming v oblacích limity neplatí
Foto: General Electric

Brusel - Boj telekomunikačních firem o nebe může začít. Evropská komise zveřejnila jednotné technické specifikace, které umožní telefonování z mobilu za letu.

V letových hladinách nad tři kilometry tak bude zanedlouho možné nejen volat, ale i posílat sms a e-maily nebo pracovat s internetem.

Unie tak chce jít ve stopách dubajské společnosti Emirates, která telefonování na palubě umožnila jako vůbec první.

Čtěte více: Průlom v oblacích. Volat z mobilu už se v letadlech smí

"Je to důležitý krok na cestě ke zprovoznění komunikace na palubě letadel," citoval list International Herald Tribune Charlieho Pryora z firmy OnAir, která se na podobné technologie zaměřuje.

Spojení s pozemními sítěmi zajistí satelit na palubě letadla. O rozvod signálu uvnitř letadla se pak postará speciální jednotka.

Brusel chce technickými detaily dosáhnout toho, aby bylo spojení kompatibilní se všemi operátory působícími na území Evropské unie. Celý proces přenosu signálu do letadel podléhá ještě schválení Evropského úřadu pro leteckou bezpečnost (EASA).

Vyřídí si hovory za letu? Pasažéři mají zájem spíš o maily a sms.
Vyřídí si hovory za letu? Pasažéři mají zájem spíš o maily a sms. | Foto: Ondřej Besperát

Mobilní signál by ale pravděpodobně dobyl nebe i bez přičinění EU. Britský regulátor Ofcom totiž již u EASA podal žádost o homologaci zařízení pro letadla registrovaná ve Velké Británii.

Odborníci upozorňují na to, že mobily v letadlech budou především zlatým dolem pro operátory. Limity, které stanovila pro roaming Evropská komise, totiž v oblacích platit nebudou.

Podle průzkumu OnAiru si ale jen 11 procent pasažérů přeje z letadla volat, dvě třetiny dávají přednost datovým službám.

 

Právě se děje

Další zprávy