Průlom v oblacích. Volat z mobilu už se v letadle smí

man
21. 3. 2008 16:34
S novinkou přišla společnost Emirates
Foto: Reuters

Dubaj - Éra striktního zákazu používání mobilních telefonů na palubách letadel končí.

Prvním dopravcem, který prolomil tabu, je společnost Emirates z Dubaje.

Oznámila, že už uskutečnila první let, během kterého povolila pasažérům telefonovat a posílat SMS. Šlo o linku z Dubaje do marocké Casablanky.

První historický povolený hovor se uskutečnil ve výšce devět kilometrů, sdělilo tiskové oddělení Emirates.

Logo letecké společnosti Emirates.
Logo letecké společnosti Emirates. | Foto: Reuters

Airbus A340 patřící Emirates je vybaven systémem, který brání mobilům ovlivňovat elektroniku letadla. Jsou tak zajištěny zcela bezpečné starty i přistání, stejně tak jako komunikace mezi posádkou a řídícími věžemi letišť na zemi.

Systém,vyvinutý firmou AeroMobile, bude postupně instalován i v dalších strojích. Posádka si ale vyhrazuje právo v určitých chvílích vyzvat cestující, aby mobily nepoužívali nebo aby je "uvedli do pohotovostní polohy".

"Zpočátku má být každému pasažérovi povoleno pět až šest hovorů během jednoho letu," uvedla s odvoláním na společnost agentura AFP.

Emirates Stadium v Londýně.
Emirates Stadium v Londýně. | Foto: Aktuálně.cz

Společnost Emirates je jedním z nejrychleji rostoucích dopravců světa. Z Dubaje létá do téměř sta destinací ve více než šedesáti zemích a letiště v největším městě Spojených arabských emirátů už dnes patří mezi největší a nejvytíženější na světě.

Emirates investuje hodně i do reklamy, spojené se sportem. Byla oficiálním dopravcem fotbalového Mistrovství světa v Německu v roce 2006 a stadion Arsenalu Londýn nese název Emirates Stadium.

 

Právě se děje

Další zprávy