Vizovice/Quillón - Vizovická likérka Rudolf Jelínek uskutečnila první přímou českou investici v Chile. Získala tam totiž firmu pro výrobu ovocných destilátů určených k dalšímu zpracování.
Společnost o novince informovala včera na tiskové konferenci.
"Získali jsme tak významného výrobce ovocných destilátů, zejména z hrušek a vinných hroznů," řekl generální ředitel společnosti Rudolf Jelínek Pavel Dvořáček.
Firma si od nového podniku slibuje, že mu pomůže rozšířit nabídku hruškovice Williams. Odrůda hrušek, ze kterých se tento destilát vyrábí, se totiž v Chile pěstuje ve velkém.
Firma už tak nemusí do České republiky svážet k vypálení ovoce, ale rovnou první destiláty. Ty se pak zpracují na konečný výrobek, což podniku šetří náklady.
Chilská společnost má základní jmění 1,25 milionu eur a zaměstnává 15 pracovníků. Byla založena v prosinci loňského roku dvěma společníky. Rudolf Jelínek a. s. ve firmě ovládá 80 procent, zbytek spravuje chilská společnost Inversiones Itata S.A., která vyrábí a destiluje vína a ovoce.
Kvasná kapacita v Chile dosahuje zhruba polovinu kapacity mateřské společnosti. Rudolf Jelínek a.s. plánuje v chilské dceřiné společnosti vybudovat také stáčírnu pro výrobky z destilátu Williams určené pro trh USA.
Nejvyšší zisk za 10 let
"S výjimkou roku 2004, kdy prodej alkoholických nápojů výrazně ovlivnilo zvýšení spotřební daně z litru absolutního alkoholu o 31 Kč, vykazují naše prodeje pravidelný růst," říká marketingová ředitelka společnosti Markéta Matějčná.
Český výrobce ovocných destilátů v loňském roce vykázal tržby ve výši 455,6 milionů korun, oproti roku 2006 je to nárůst o 23 procent. Nové zahraniční dceřinné společnosti se na celkových tržbách podílejí zhruba 27 procenty.
Hospodářský výsledek před zdaněním se z 29,3 milionů v roce 2006 zvýšil na 31,7 milionů Kč v roce 2007. Jde tak o nejlepší výsledek v novodobé historii firmy.
Nejlépe se v uplynulém roce prodávala především slivovice, zlatá slivovice, stařenná v dubových sudech nebo hruškovice. Zvýšil se i prodej plum vodky.
Více než čtvrtina produkce byla určena pro vývoz, největším trhem bylo přitom Slovensko. Mezi další odbytiště patří Rakousko, USA, Německo nebo Maďarsko.