Pravěcí lidé kresbu namalovali uhlem. Vědci odhadují stáří obrazce na více než 5000 let. Kresba tedy pochází z mladší doby kamenné.
Výtvor připomíná malou mříž. "Význam neznáme, může jít o část větší kresby, která se nedochovala," řekl Ivan Balák ze správy Moravského krasu.
Mřížku i s dalšími výtvory našli jeskyňáři v jeskyni Býčí skála 150 metrů od vchodu do podzemí. Tato jeskyně je známá nálezy pravěkého umění.
Vědci kresby zdokumentovali a odebrali z nich vzorky. Pomocí radiokarbonové metody C14 pak zjistili, kdy byly vytvořeny.
Nejdříve zkoumali malbu připomínající jelena. Ukázalo se, že je asi 700 let stará. Překvapivé výsledky zjistili odborníci rozborem vzorků z mřížky. Výtvor pochází z období 3200 let před naším letopočtem.
Mřížka na stěně jeskyně připomíná výzdobu některých keramických nádob z mladší doby kamenné. Obrazec není příliš velký - měří 40 centimetrů na výšku a 30 na šířku.
Jeskyni Býčí skála proslavil nález bronzové sošky býka, kterou objevil v roce 1872 archeolog Jindřich Wankel.
Jedny z nejstarších pravěkých kreseb v Česku nalezli jeskyňáři v Mladečských jeskyních v Olomouckém kraji. Lidé v pravěku je vytvořili červeným barvivem, jehož věk zatím současná věda datovat neumí.