Vakcína na chřipku straší laiky i část lékařů

Josef Tuček
14. 10. 2009 9:30
Vakcína proti chřipce: potřebná, leč zpochybňovaná
Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem.
Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem. | Foto: Reuters

Analýza - Teoreticky by se měli radovat - dostali se do skupinky vyvolených, kteří smějí být očkováni proti potenciálně smrtící epidemii. Ale oni se očkovat nechtějí.

Část českých praktických lékařů na svém celostátním shromáždění před pár dny hovořila o tom, že se nenechají očkovat, protože vakcína není dostatečně vyzkoušená, a je proto riziková. Ministerstvo zdravotnictví takovýto postoj na svém webu označilo za nezodpovědný.

Co by tedy mohlo být s vakcínou v nepořádku?

Vakcíny jen pro někoho

Určitá opatrnost ke chřipkové vakcíně se projevuje i mimo Česko. Ale obvykle mezi laiky, ne mezi lékaři. Průzkum Fakulty veřejného zdraví americké Harvardovy univerzity ukázal, že jen 40 procent dotázaných dospělých Američanů by se určitě nechalo očkovat, zatímco 60 procent dotázaných si nebylo tak jisto.

Bylo to ovšem pro většinu dotázaných zatím čistě hypotetické rozhodnutí. Americké zdravotnické úřady sice doporučují všem lidem, aby se nechali očkovat proti běžné (sezónní) chřipce i proti chřipce pandemické (prasečí), ale "pandemické" vakcíny nebude v USA v nejbližších měsících dost ani pro těch čtyřicet procent osob, které v dotazníku řekly, že o očkování mají zájem. Natož pro ostatní.

V Česku je to ještě jednodušší. Očkování proti pandemické chřipce si tady vůbec nemůže koupit ten, kdo by je chtěl. Vakcín je málo, tak je bude přidělovat stát.

Očkování bude k dispozici, zřejmě od začátku listopadu, pouze asi 160 tisícům vybraných lidí, například lékařům v kontaktu s chřipkovými pacienty, pracovníkům v nejpotřebnějších profesích či některým rizikovým skupinám nemocných.

Možná bude nakonec očkovaných víc, protože poslední výzkumy ukazují, že místo předpokládaných dvou očkovacích dávek by měla na vytvoření imunity stačit dávka jediná. To by umožnilo rozšířit soupis očkovaných. Ani potom však nebude vakcína pro každého.

Proměnlivý virus

Jsou vakcíny opravdu nebezpečné?

Vzhledem k tomu, že se chřipkové viry neustále mění, musí se stále měnit i složení očkovací látky, která, když se s předstihem podá, by pak měla zabránit onemocnění nebo alespoň zmírnit jeho průběh. Vývoj a výroba vakcíny proti běžné sezónní chřipce obvykle trvá půl roku.

Foto: Reuters

Nové vakcíny, proti virům způsobujícím po celém světě prasečí chřipku, se tedy testovaly a schvalovaly ve zkráceném řízení. "Jinak by tu nemohly být včas," konstatuje Martina Havlíčková, vedoucí české Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Proto také výrobci nechtějí odpovídat za případné zdravotní komplikace spojené s očkováním touto vakcínou. Případnou odpovědnost, například placení odškodného, tedy převzal stát. Souběžně se samozřejmě sledují očkované osoby, aby se zjistilo, zda se nějaké nečekané komplikace přece jen neobjeví.

Obavy z očkování nemáme

Podstatou očkování je, že se tělo vystaví působení choroboplodného zárodku (nebo jeho části), který je oslaben či usmrcen. Tím se imunitní systém "naučí" tohoto nepřítele rozeznávat a je na něj připraven, když zaútočí v plné síle.

V medicíně však nic není stoprocentní, a tak se stává, že očkování způsobovalo komplikace. Ať už kvůli tomu, že mikroorganismus vpravovaný do těla nebyl dostatečně oslaben, takže sám vyvolal nemoc, nebo kvůli doplňujícím složkám v dané vakcíně, případně kvůli souběhu očkování s jiným onemocněním a podobně.

Čeští experti, kteří se s chřipkou a vůbec viry setkávají každý den, se však nové vakcíny nebojí. "Nemyslím si, že by mohla mít nějaké významnější zdravotní problémy, bude to v podstatě úplně normální vakcína," zamýšlí se doktorka Havlíčková.

Obavy nemá ani epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu v Praze: "Potíže s očkováním proti chřipce bývaly spíše v dávnější minulosti. Nyní se z virů používaných pro přípravu vakcíny odstraňují tukové částice z jejich vnitřní části, které dříve způsobovaly nežádoucí komplikace po očkování. Žádné potíže vyvolané vakcínou proti pandemické chřipce určitě nečekám."

Žádná zpráva o případných negativních důsledcích očkování pandemickou vakcínou nebyla odborně potvrzena ani ve světě. A tak i Evropská léková agentura (EMEA) schválila pro použití v Evropské unii už tři vakcíny. Včetně očkování Pandemrix firmy GlaxoSmithKline, které si koupila Česká republika.

Čtyři a půl tisíce mrtvých

Špičkový vědecký časopis Science v redakčním stanovisku ve svém posledním vydání nepochybuje, že očkování proti pandemické chřipce je užitečné. Reaguje však na už zmíněný průzkum lékařů z Harvardovy univerzity, podle nějž tři pětiny lidí váhají s očkováním.

U části lidí vidí příčinu v obecné nedůvěře k úřadům, včetně zdravotnických, a k nadnárodním farmaceutickým koncernům. Tady není pomoci. Víra v to, že se všichni spikli, aby prodávali nebezpečnou vakcínu, je mimo zdravý rozum a nedá se racionálními argumenty vyvrátit.

Ostatní lidé jsou však přístupní argumentům, věří časopis Science. A předpokládá, že mnozí z nich se rozhodují na základě racionálního zvažování rizika a prospěchu. Ti zřejmě vyhodnocují, že s očkováním není třeba spěchat. Čekají, až se prokáže, že vakcíny schválené ve zkráceném řízení jsou opravdu bezpečné.

Navíc tito lidé soudí, že prasečí chřipka má poměrně mírný průběh. "Mírný" průběh znamená zatím čtyři a půl tisíce úmrtí na tuto infekci hlášených Světové zdravotnické organizaci; virus bohužel může kdykoli zmutovat do nebezpečnější podoby.

Test důvěry k úřadům

Nepomůže, shrnuje Science, vyvíjet na pochybující lidi úřední nátlak - oni se sami rozhodnou, jestli se budou očkovat. Třeba podle toho, zda v jejich blízkosti začne v chřipkové sezóně přibývat nemocných nebo zemřelých v důsledku nového viru.

V redakčním komentáři tedy časopis Science doporučil, aby úřady a odborníci co nejlépe vysvětlovali všechny souvislosti chřipkových infekcí i jejich rizik. Včetně faktu, že očkování nechrání jenom očkovaného, ale také brzdí šíření infekce na další lidi.

Podle Science je skepticismus kolem vakcín proti pandemické chřipce připomínkou, jak je důležité, aby se úřady a vědci snažili získat důvěru veřejnosti vysvětlováním všech souvislostí.

Autory komentáře ve špičkovém vědeckém časopise ani nenapadlo, že by někde mohli mít nedůvěru ke zdravotnickým úřadům a odborným radám o očkování sami lékaři...

 

Právě se děje

Další zprávy