Kdo dostane vakcínu proti chřipce? Seznamy se uzavírají

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 9. 2009 19:15
Řada zdravotníků se očkovat nechce, vakcína podle odborníků zbude
Vybírají se lidé, kteří dostanou očkovací látku proti prasečí chřipce.
Vybírají se lidé, kteří dostanou očkovací látku proti prasečí chřipce. | Foto: Reuters

Praha - Zbývají už jen hodiny a na světě bude naprosto konkrétní seznam jmen lidí, kteří dostanou vakcínu proti prasečí chřipce. Budou na něm lidé, kteří by se měli postarat o plynulý a bezpečný chod státu.

Mezi prvními "nominují" své pracovníky železničáři a české aerolinky. Později by se měli přidat hasiči, zaměstnanci nemocnic, sociálních služeb, energetiky a policie. Pandemický plán ministerstva zdravotnictví počítá také s očkováním v armádě.

O tom, že mají instituce listinu jmen vypracovat, rozhodla Bezpečnostní rada státu.

Seznam bude do konce měsíce

"Seznamy musíme předložit do konce září. Budou se pak samozřejmě ještě měnit, protože víme, že pro celou republiku je jen určitý počet očkovacích látek a teď se jen sbírají informace. Konkrétní čílo už ale máme," prozradila Kateřina Šubová z tiskového odboru Českých drah.

Podle propočtů, které České dráhy vypracovaly, by mělo vakcínu proti prasečí chřipce dostat celkem 18 tisíc lidí. "Za celé dráhy a všechny dceřinné společnosti se to bude týkat hlavně těch, kteří budou v provozu. To znamená veškerých výpravčích, průvodčích a dispečerů," uvedla Šubová.

Pokud očkovací látky pro všechny stačit nebudou, seznam se bude krátit. "To se udělá tak, aby se dostalo alespoň na všechny provozy. Musí tam fungovat zastupitelnost," upřesnila.

V armádě počítají se zástupem zhruba 20 tisíc lidí. Podle Jany Růžičkové z tiskového oddělení armády dostanou látku zdravotní a veterinární služby či vojáci ze zahraničních misí. Očkovat se bude také vojenská policie a jednotky integrovaného záchranného systému.

Někde neví, jak na to

Podobně by měly postupovat i nemocnice a krajské úřady. Tam se ale často na seznamech nemohou dohodnout. Na krajích tvrdí, že nemají přesné instrukce, v nemocnicích se zase ne každý očkovat chce.

V seznamech se proto usilovně škrtá a krajští zdravotní radové a hygienici počítají každého konkrétního člověka zvlášť. Finální seznamy tak budou hotové jen chvíli předtím, než vakcína do Česka dorazí. První dávky z celkem půl milionu látek totiž ministerstvo očekává už koncem září.

"Zatím jmenný seznam neděláme, ale probíhá určitá sondáž," přiznal například mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Termín, do kterého je třeba listinu se jmény předložit, považuje za nereálný. Chybí návod.

Jinde se očkovat nechtějí

"To, kdo bude v krajských nemocnicích očkovaný proti prasečí chřipce, řeší takzvaný krizový štáb. Samozřejmě už máme o počtu zdravotníků určitou představu, ale záležet bude také na množství očkovacích látek. To se neví, teprve se to řeší," přiznal také Zdeněk Seidl z odboru zdravotnictví Středočeského kraje.

Řada personálu se navíc podle něj očkovat vůbec nechce. "Je pravda, že ani já si nejsem jistý, jestli se v této situaci nechám naočkovat, nebo ne. Je to na úvaze každého," zhodnotil Seidl.

Každý ze zdravotníku by přesto měl mít podle něj tu možnost. "Látek ale ještě zbyde," řekl.

Ministerstvo zdravotnictví počítá celkem se dvěma vlnami očkování proti pandemickému viru A/H1N1.

V první fázi se budou očkovat hlavně chronicky nemocní lidé a zdravotníci. Vakcínu by mělo dostat asi čtvrt milionu rizikových pacientů a 160 tisíc zdravotníků. V další vlně se dostane asi na 90 tisíc zaměstnanců institucí, ktreré jsou nezbytné pro plynulý chod státu.

Pro ostatní zbude vakcína proti sezónní chřipce

Foto: Reuters

Kam si lidé pro vakcínu půjdou, bude v každém kraji vypadat jinak. "Mělo by to být některé zdravotnické zařízení, nemocnice nebo poliklinika, vždy místo s dostatečně širokou pracovní dobou a velkým zázemím," popisuje představy ministerstva mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Možné je také vytvořit mobilní očkovací stanice, které budou po kraji popojíždět. Vždy se tak dostanou právě na to místo, kde je zdravotníků právě potřeba.

Lidem, kteří vakcínu proti prasečí chřipce nedostanou, doporučuje ministryně Dana Jurásková alespoň očkování proti obyčejné sezónní chřipce. Ta v lékárně stojí asi 180 korun, u lékaře je pak třeba zaplatit i očkovací poplatek sto korun.

 

Právě se děje

Další zprávy